Z moderného 5G pripojenia sa stáva čoraz väčší štandard už aj na Slovensku. Zatiaľ čo aktuálny progres operátorov Telekom či Orange sme vám ukázali v nedávnych článkoch, dlhšiu dobu sme sa nezaoberali spoločnosťou O2 Slovensko, ktorej 5G sieť sa taktiež buduje veľmi rýchlo. Vyhľadali sme si preto mapu, ktorá nám ukázala prekvapivé výsledky a porovnali ju s konkurenciou.

O2 Slovensko už stihlo pokryť rýchlejším mobilným internetom značnú časť Slovenska, pričom to dokonca vyzerá tak, že je v tejto disciplíne spomedzi svojej konkurencie lídrom. Aj keď ná západe nemá také zastúpenie ako Telekom, v množstve okresných miest môžete vidieť „fialový fliačik“ symbolizujúci 5G, ktorý pri Telekome alebo Orange chýba.

Mapa pokrytia 5G - O2 Slovensko
Mapa pokrytia 5G – O2 Slovensko

Na mape pokrytia je jasne vidieť, že ku 5G sieti od O2 sa pripojíte z Bratislavy, Trnavy, Nitry, Levíc, Topoľčian, Nových Zámkov, Komárna, Trenčína, Považskej Bystrice, Banskej Bystrice, Zvolena, Žiliny, Martina, Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Popradu, Vysokých Tatier, Spišskej Novej Vsi, Košíc, Prešova, Bardejova, Trebišova, Michaloviec, Humenného, Sniny a množstva ďalších menších obcí. Je síce pravda, že pokrytie sa nenachádza na celom území vymenovaných miest, no postupne sa buduje a zlepšuje.

Len pre porovnanie, tu je aktuálna mapa 5G pokrytia spoločnosti Slovak Telekom, pri ktorej je jasne vidieť, že firma cieli predovšetkým na západné Slovensko. 5G chytíte predovšetkým v Bratislave, Trnave, Nitre či v časti Košíc.

Mapa pokrytia 5G - Slovak Telekom
Mapa pokrytia 5G – Slovak Telekom

Takisto si môžete pozrieť aj aktuálnu mapu pokrytia 5G od spoločnosti Orange Slovensko. Tento operátor dostal super-rýchlu sieť zatiaľ len do časti Bratislavy, Trnavy, Piešťan a Banskej Bystrice:

Mapa pokrytia 5G - Orange Slovensko
Mapa pokrytia 5G – Orange Slovensko

Dôležité je tiež zdôrazniť, že zatiaľ čo zákazníci Telekomu a O2 Slovensko majú prístup do 5G siete úplne bezplatný, spoločnosť Orange Slovensko si účtuje extra poplatok 5 € za špeciálny dátový balík.

V prípade O2 môže rýchlosť 5G pripojenia dosahovať v optimálnych podmienkach až 200 Mbit/s, no všetko záleží od vašej polohy, použitého pásma a pokrytia. Telekom uvádza sťahovanie rýchlosťou 300 – 600 Mb/s a odosielanie 60 – 80 Mb/s. Na záver tu máme Orange, pri ktorom sme sa ku presnej rýchlosti nikde na webe nedostali. Počítať však pravdepodobne môžete s vyššie uvedenými hodnotami.

Dajte nám vedieť do komentára, ako ste spokojní s 5G pripojením vo vašom meste vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  V Apple máš najväčšiu šancu ako dizajnér!

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -