Koronavírus robí Číne stále nemalé problémy a nemá to dopady len na zdravie a životy obyvateľov krajiny. Trpí aj ekonomika, nakoľko mnohé výrobné závody fungujú len v núdzovom režime, alebo potom nefungujú vôbec. Výsledkom toho môže byť aj globálny výpadok predajov počítačov na úrovni 29-36%!

Koronavírus môže stáť za poklesom predaja notebookov až o 36%!

Epidémia šíriaca sa čínou s ku dnešnému dňu vyžiadala už takmer 1800 obetí a úrady evidujú cez 70 000 nakazených. Viac ako 11 000 ľudí sa už našťastie úspešne vyliečilo. Viac podrobných a hlavne úplne aktuálnych informácii si môžete pozrieť na tejto interaktívnej mape.

Najnovšie informácie, ktoré pochádzajú z dodávateľských reťazcov hovoria o tom, že výroba notebookov bude v krajine výrazne ovplyvnená koronavírusom. Podľa odhadov môžu predaje týchto zariadení globálne klesnúť v Q1 (január-marec) 2020 až o 29% či dokonca 36%. To nie je málo.

Apple tieto problémy už riešilo so svojim dodávateľom Quanta Computers. Táto firma sa stará o produkciu MacBookov Air a Pro. Vznikol tak jedinečný “záložný plán”, ktorý by mal zabezpečiť aspoň akú takú produkciu týchto zariadení. Podľa posledných správ ale nemusí stačiť.

- Reklama -
Koronavírus môže stáť za poklesom predaja notebookov až o 36%!

Quanta Computers medzičasom presúva výrobu do Taiwanu, kde by mali byť problémy spojené s koronavírusom podstatne menšie. Napriek tomu si ale veľmi nepomôže. Počítače totiž treba poskladať z komponentov, ktorých zásoby onedlho nebudú dostupné. Ich výroba je ale kvôli epidémii pozastavená.

Uvidíme ako sa bude celá situácia vyvíjať, no je možné, že na svete bude veľký nedostatok počítačov všetkých druhov a nie len tých od Applu. Menší výrobcovia komponentov pracovať nemôžu, pretože na to nemajú kvôli epidémii povolenie od miestnych úradov (tie vydali plošné zákazy).

Vyzerá to teda tak, že sa do konca februára minú spomínané zásoby a nastanú problémy, ktoré budú mať negatívny dopad na celosvetovú ekonomiku. Uvidíme. Do Číny posielame veľa sily, nech sa im podarí čo najskôr spomaliť negatívny vývoj koronavírusu a tiež začať naplno pracovať. Zdravie je ale v tomto prípade samozrejme na prvom mieste a to musíme všetci rešpektovať…

Tim Cook v továrni Foxconn! - svetapple.sk
Koronavírus môže stáť za poklesom predaja notebookov až o 36%!
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here