Analytická spoločnosť Strategy Analytics zverejnila správu, ktorá sa zakladá na minulomesačnom ohlásení finančných výsledkov od spoločnosti Apple. Konkrétne sa zameriava na počty dodávok počítačov Mac ku zákazníkom, ktoré predčili všetky očakávania. Apple tieto informácie podrobne nekomunikuje a aj preto vznikol dodatočný rozbor pre investorov. Čísla sú viac ako zaujímavé.

Ako sa ukázalo, v porovnaní s predošlým rokom sa v rámci Q1 2021 podarilo predať až o 94 % Macov viac. Tento trend nepociťoval len cupertinský gigant, ale celý technologický priemysel. Ostatné firmy zaznamenali cca 81 % nárast, čoho hlavným dôvodom je pandémia COVID-19 a nutnosť pracovať z domu.

- Reklama -

Najväčší medziročný nárast v histórii Apple

Ak sa pozrieme do samotných finančných výsledkov zverejnených spoločnosťou Apple, Mac počas prvých troch mesiacov dosahoval tržby vo výške 9,1 miliardy amerických dolárov. Medziročne je to cca o 70 % viac a zároveň ide o najväčší nárast v rámci štvrťroku v histórii firmy.

Aj keď Apple neuvádza jednotkový predaj produktov, Strategy Analytics vychádza z pomerne relevantných dát.

Zatiaľ čo počas Q1 2020 sa podarilo predať cca 2,9 milióna Macov, počas Q1 2021 to bolo až 5,7 milióna Macov. Apple je vďaka týmto číslam štvrtým najväčším výrobcom počítačov na svete, hneď za spoločnosťou Dell na treťom mieste, HP na druhom mieste a Lenovo na prvom mieste.

Pokiaľ sa pozrieme na trhový podiel v danom priemysle, ten vzrástol zo 7,8 % na 8,4 %. Obrovský záujem je predovšetkým o počítače s procesorom ARM M1, pri ktorých bol niekoľko mesiacov problém s dostupnosťou.

Sami sme si vyskúšali MacBook Air aj MacBook Pro 13″ s týmto čipom a objektívne konštatujeme, že sa tomu záujmu ani nečudujeme. Dané stroje sú skrátka výborné.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.