Apple je jedna z najrevolučnejších spoločností v počítačovom priemysle a nech si hovorí kto chce čo chce, my máme fakty. 24. januára 1984 bol totižto na trh privedený produkt, ktorý sme nazývali Macintosh 128K. Ako prvý počítač priniesol grafické rozhranie, ktoré sa dalo ovládať myšou aj pre „bežných“ (poväčšine samozrejme zámožnejších) ľudí. Je to 33 rokov! 

Macintosh má 33 rokov

Niekto si možno myslí, že prvým produktom Applu bol iPhone, prípadne MP3 prehrávače iPod. To ale vôbec nie je pravda. Tieto produkty prišli až v „modernej ére“ spoločnosti. Predtým tu firma už dlhé roky pôsobila a predstavovala tie najúžasnejšie počítače na svete, medzi ktoré nepochybne patril aj legendárny Macintosh, ktorý sa stal okamžite hitom.

- Reklama -

Dokázal jednoducho spojiť používateľské rozhranie, ktoré pochopil prakticky aj amatér. Ponúkal obrovské množstvo funkcií v dobe, kedy sme počítače poriadne ani nepoznali. Ako jeden z prvých počítačov na svete dokázal skĺbiť grafické rozhranie s oknami a ovládaním myšou.

Áno, myška je tu vďaka Apple (áno vieme, že tento nápad spoločnosť „ukradla“, ale kto vie, či by bola myška niekedy presadená, ak by sa jej práve Apple nechytilo). Napriek neskutočnej dobe, počas ktorej je Macintosh na svete, tu sú stále ikonky, ktoré nájdeme aj v modernom systéme MacOS Sierra. Hovoríme najmä o ikonkách v hornom „bare“ počítača, kde sa nachádza stav baterky, čas a podobne.

Počítač ponúkal na tú dobu veľmi slušný výkon, aj keď dnes by ho ľahko sfúkla aj jednoduchá Nokia z roku 2005. Jeho procesor mal 8 MHz a vyrábala ho spoločnsoť Motorola. Operačná pamäť RAM bola na dnešné pomery tiež celkom smiešna. Ponúkala 128KB. Okrem toho tu bola aj 3,5″ mechanika pre diskety a dva sériové porty. Počítač fungoval na systéme Mac OS 1.0 (Apple sa očividne vracia ku svojim koreňom) a pracovalo sa s ním na pomerne maličkom, 9″ čiernobielom displeji (áno, iPad Air má väčší displej ako prvý Mac). Cena bola $2500, a to bola v prepočte na dnes poriadne vysoká čiastka. Hovoríme zhruba o $5000!

Počítač bol veľmi drahý a predaje neboli dlhú dobu nič moc. Fanúšikov získala až tretia generácia. Dovtedy držal predaje predošlý model Apple II. Aj tak je ale Macinstosh navždy legnda a práve tomuto počítaču môžeme ďakovať za dnešné iMacy a MacBooky.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.