Spoločnosť Apple nám začiatkom minulého mesiaca predstavila úplne nový MacBook Air s 3 nm procesorom M3, ktorý je určený pre masy. Tento čip má k dispozícii 8-jadrové CPU, 10-jadrové GPU a v základnej konfigurácii trochu skromnejších 8 GB RAM. Ako už asi viete, zariadenie sa predáva za 1 299 € s DPH, čo určite nie je malá suma. Po kliknutí na tento odkaz ho však viete získať lacnejšie už za 1 219 € s DPH, čo je oveľa zaujímavejšia ponuka. Otázne teda zostáva, či si na ňom môžete zahrať náročnejšie herné tituly.

Hoci je pravda, že spoločnosť Apple dlhé roky ignorovala hernú komunitu, všetko sa zmenilo po WWDC 2023, na ktorej bol predstavený operačný systém macOS 14 Sonoma. Práve jeho súčasťou je vylepšenie známe pod názvom Game Porting Toolkit, ktoré je poháňané zdrojovým kódom CrossOver.

Táto vychytávka má pomôcť vývojárom prenášať hry z platformy Windows na macOS, čo by ich malo motivovať k portom aj pre túto platformu. V nasledujúcom porovnaní uvidíte optimalizované aj neoptimalizované tituly, ktoré boli spúšťané cez emulátor. Výsledky sú, ale v oboch prípadoch zaujímavé a pravdepodobne vás prekvapia.

MacBook Air M3 vs hry optimalizované pre macOS

MacBook Air M3 resident evil 4
Zdroj: YouTube / Andrew Tsai (snímka obrazovky)

YouTuber Andrew Tsai sa rozhodol urobiť na MacBooku Air M3 skutočne ultimátny test a počítač vystavil hneď niekoľkým náročným aj menej náročným hrám. Začnime tým, ako sa počítaču darilo zvládať tituly optimalizované pre macOS.

MacBook Air M3, ktorého súčasťou už nie je ani ventilátor dokáže bez väčším problémov rozbehať napríklad Resident Evil 4, Death Stranding či No Man’s Sky na rôznych požiadavkách (v závislosti od titulu). Tie následne bežia na stabilných 40 – 120 FPS, čo je veľmi slušný výsledok.

Menšie sklamanie prišlo pri hre Baldur’s Gate 3, kde bolo cítiť nižšiu operačnú pamäť RAM. Táto hra na nižších nastaveniach bežala na 22 – 45 FPS, čo kazilo celkový zážitok. Jej tvorcovia pritom v oficiálnom popise uvádzali, že ju spustíte aj na MacBooku s čipom M1 a 8 GB RAM, čo podľa autora nemôže byť pravda, keďže s ňou mal problém aj o 60 % výkonnejší čip M3.

Andrew tiež otestoval dobre optimalizované tituly pochádzajúce zo služby Apple Arcade, medzi ktorými sa nachádzala hra BEAST či NBA2K24. V oboch prípadoch si MacBook Air M3 so základnou operačnou pamäťou viedol veľmi dobre a nesklamal.

MacBook Air M3 vs hry optimalizované pre Windows 

MacBook Air M3 gta 5
Zdroj: YouTube / Andrew Tsai (snímka obrazovky)

Pomerne veľká zaťažkávajúca skúška pre MacBook Air M3 prišla v čase, keď sa cez systém CrossOver 24.0 a D3DMetal 1.1 rozhodol spustiť hry, ktoré nie sú optimalizované pre macOS ale len pre Windows.

Prečítajte si tiež  Chcete využívať funkciu Universal Control? Presvedčte sa, že vaše zariadenia spĺňajú túto podmienku

Na začiatku sme sa mohli stretnúť s Final Fantasy VII: Remake na Full HD rozlíšení a s nízkymi nastaveniami, ktorá dokázala pre bežnom hraní bežať na 50 – 60 FPS. Tento údaj ale pomerne výrazne klesol v čase, keď sa v hre Andrew dostal do súbojov – vtedy to bolo zhruba 30 – 40 FPS. Nakoľko však titul v čase uvedenia na trh bežal na PlayStation 4 len na 30 FPS, je to dobrý výsledok.

Platí to najmä v prípade, keď hra ani nie je natívne optimalizovaná pre macOS, ale pre Windows a musí byť v reálnom čase emulovaná skutočne komplikovanými cestami.

Na záver čerešnička na torte v podobe GTA 5, ktoré je dnes považované za legendárny titul. Táto hra dokázala bežať na stredných nastaveniach a vo Full HD rozlíšení na 45 – 110 FPS v závislosti od toho, čo ste v jej otvorenom svete robili. A aj keď nejde zďaleka o nový titul, stále je veľmi náročný na spustenie, takže tento výsledok môžeme považovať za veľmi dobrý.

Dajú sa hrať na MacBooku Air M3 hry? 

Na začiatku musíme zdôrazniť, že MacBook Air M3 nie je žiaden herný počítač a určený je skôr na kancelársku prácu. Napriek tomu sa dokázal jeho výkonný procesor M3 dokonca aj v kombinácii so základnou operačnou pamäťou 8 GB RAM postarať o zaujímavé herné zážitky.

O čosi lepšie výsledky dosiahnete pri hraní natívnych hier určených pre macOS, no ako môžete vidieť vo videu vyššie, bez problémov tu spustíte v slušnej grafike aj také GTA V.

MacBook Air M3 kúpite po kliknutí na tento odkaz len za 1 219 € s DPH, no ako odporúča sám autor videa, ak na ňom skutočne chcete hrať, o čosi rozumnejšou voľbou bude výber väčšej 16 GB operačnej pamäte RAM. Takýto model však aktuálne kúpite po kliknutí na tento odkaz od 1 749 €. Výhodou je však 512 GB SSD úložiska (namiesto 256 GB), ktoré sa vám pri väčších a náročnejších tituloch určite hodí.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -