Ako Apple portál spolupracujeme s mnohými ľuďmi, ktorí pracujú predovšetkým na strojoch od Apple. Jedným z takých je aj Miloš Belanec, jeden zo zakladateľov projektu DeepMind a profesionálny grafik, ktorý sa už roky venuje 3D modelom a animáciám. Miloš už dlhé roky používa zariadenia od Apple a používal aj MacBook. Ten žiaľ pred časom musel predať, lebo mu nevyhovoval a investoval inde. Tu je rozhovor, ktorý sme pripravili a ktorí ti prezradí viac o tom, aký má na nové počítače názor profesionál z brandže. Poďme na to! 

Rozhovor

14633263_1268282199859313_6758529972910902973_o

- Reklama -

Redakcia: Ahoj Miloš, v prvom rade by som ťa poprosil aby si sa našim čitateľom v krátkosti predstavil.

Ahoj, Volám sa Miloš Belanec a som 3D/CGI artist v grafickom štúdiu DeepMind. Mojim primárnym zameraním je 3D grafika animácia, dizajn, efekty a koncepty.

Redakcia: Na svoju prácu potrebuješ výkonný počítač, presne taký by mohol byť Mac. Používaš ho?

Áno, výkon je jedna z najpodstatnejších vecí, ktorú vyžadujem pri svojej práci, s výkonom rastie aj efektivita pri projektoch ohľadom kvality a rýchlosti spracovania. Moja posledná kúpa laptopu od Apple bola MacBook Pro 15 v najvyššej konfigurácií začiatkom roka 2013, kedy bol aj naposledy updatovaný Mac Pro. Pri kúpe MacBooku som zvažoval aj kúpu Mac Pro pretože cenovo to bolo zhruba rovnaké, len výkon bol dosť o inom. To obdobie bolo pre mňa podstatné, aby HW bol mobilný, kedže som hodne cestoval kôli škole a klientom.

Od kúpy spomenutého MacBooku prichádzali nové verzie, na ktoré som sa vždy tešil ako malé decko a zvažoval kúpu, no pred tým som si samozrejme takýto stroj odskúšal. Sklamanie prišlo vtedy, keď som si uvedomil, že novšie stroje nie sú až tak výkonné, aby sa mi oplatil update. Apple budil pozornosť tým, že bol iný, stabilný, výkonný a niečo ako ikona dokonalosti a výkonu pre prácu. Mám pocit že poslednú dobu budí pozornosť len vďaka výstrelkom, ktoré by takto decentne vybudovaná spoločnosť robiť nemala. Posledné cca dva roky cítim v jablku dosť opatrnosť, je tam nejaký progres, ale nie taký, aký bol. To je jeden z dôvodov prečo som, hoci nerád, ale prestal primárne používať Mac.

Redakcia: Hovoril si, že si s Macom skončil. Neponúkal toľko z pohľadu HW, koľko si za danú cenu potreboval?

Ponúkal, povedal by som, že výber nemal konkurenciu na tú dobu. Bol to super pomer cena/výkon. Keď si zhrnieme kvalitne prevedenie materiálov, HW ktorý to malo, OS X a výdrž batérie bola to najideálnejšia voľba, akú som spravil. Pri týchto modeloch som hovoril, že človek skutočne platí za to, čo používa a nie toľko za značku ako pri lowendoch napr. MacBook Air, MacBook Pro 13 v najnižšej konfigurácií. Kedže primárne stroje mením zhruba každý rok, po roku používania som mal už ďaľši PC na prácu a Mac šiel pomaly, ale isto na odpis. Migrácia z jedného stroja na druhý už nemala zmysel, dokonca nebola možná z dôvodu kapacitného rozdielu GPU/RAM.
Svoj Mac som používal už len na internet, 2D grafiku a nosenie portfólia, čo ma aj mrzelo že tak výkonný stroj už nemá u mňa miesto. Tak som pred jeho predajom niekomu, kto ho využije lepšie ako ja, stále sledoval novinky vo svete Apple. Trošku som zajasal keď v nejakom “úniku” sa spomínal Intel Xeon a 32GB RAM. Nasledovne updaty MacBooku? Par GHz na CPU, čo vie spraviť svoje, no zabrzdili to grafikou od AMD a smiešnými 16 GB RAM, to je trošku výsmech, ked sa bavíme o profesionálnom highende za 3K+. O tomto boli vlastne posledné verzie MacBook Pro 15″.
 
Redakcia: Áno, s Applom to ide pomaly dole vodou, ale stále to nie je zlé, aký máš názor na súčasné Macy? Ide o zariadenia skôr pre masy alebo pre profesionálov?
Súčasné MacBooky? Čo dodať, za toto si asi odnesiem nepeknú kritiku. Vopred by som rád upozornil, že neriešim kategóriu 13″ Pro vhodnú pre grafický dizajn a DTP operácie + úprava FOTO a tvorba APP. Volajme to “masívny” update. “Ledpásik” je zaujímavosť, ale načo tieto “čačky”, keď tie stroje sú chabé na výkone. Grafika znova AMD, čomu nerozumiem, kedže Nvidia vydala nové čipy GTX10XX s fakt slušným výkonom a nízkou spotrebou. Nvidia svojou podporou CUDA vie niekoľkonásobne zlepšiť vlastnosti softov, či sa bavíme o správaní preview projektu alebo finálny rendering. Každý GPU renderengine má v sebe primárnu podporu Nvidia CUDA. Tiež mi prišlo dosť odvážne keď prehlásili, že nový MacBook je zameraný na 3D, strih videa a hry. Áno viem, že je OSX optimalizovaný a fakt na tom HW veľa softov šlape krásne, avšak render sa obtiahnuť nedá. Bežné rozsiahlejšie projekty využívajú či už pri práci alebo rendringu ďaleko viac ako 16GB RAM.
Ja osobne som momentálne na cca 60-80GB RAM pri rendringu. Viem, že takýto výkon sa od laptopu očakávať nedá, ale myslím, že používať štandard na dnešnú dobu aspoň 32GB by vôbec nebolo zlé. Užívatelia by to ocenili viac ako “led pásik”. Aktuálne parametre sú vhodné pre začiatočníka na strih a základné 3D, lenže začiatnočník si nekúpi laptop za 3 000€, pretože nižšie verzie sa ani neoplatí na takúto prácu kupovať a profesionálovi, ktorý potrebuje práve výkon tieto parametre nestačia. Čo k tomu viac dodať, celú túto novu generáciu vidím už len ako hit instagramu #apple #macbookpro.
To nemení nič na fakte, že neklesne na predaji. Apple má renomé, ktoré sa drží v profi kruhoch čo je super, táto značka nech to akokoľvek pokazí veľké/malé štúdia sa jej budú držať, lebo už sú na platfomu jablka naučené. Tiež musím poznamenať, že kto potrebuje highend, laptop si ako kompenzáciu kupovať nikdy nebude z mnoha dôvodov. Čo mi ku tomuto celému nesedí je pomer cena/výkon. Veci ako odstránenie čítačky kariet, ktorá mi bola vždy asi najpotrebnejším portom a zmeny usb asi ani netreba komentovať. USB-C má skutočne obrovský potenciál a je super, že ho aplikovali do nových laptopov, ale na druhej strane si všímam, že odstrániť štandardné porty kôli pár mm je zbytočný výstrelok ako byť “iný”. Opäť len znepríjemnili používanie ostatným užívateľom. Kopa adaptérov a meničov + ešte teraz aj čítačka kariet. MacBook 12″. To čo je za hliníkový žart?! Čo musím ešte dodať, nepáči sa mi ani ozrutný touchpad.
Redakcia: Cena Macov išla hore, keby ponúkali to, čo od nich očakávaš ako profesionál ty, išiel by si do počítača za 3200€?
Určite áno, keby bol výkon adekvátny cene. Sám postrádam mobilnú pracovnú stanicu, sem-tam sa to zíde. Čakal som to od tejto generácie, ale aktuálne popravde pozerám na niečo od konkurencie s vlastnou konfiguráciou, kde cena bude zhruba rovnaká ako za nový MBP, ale parametre vyhovujúcejšie. Akurát ten dizajn sa mi u jablka pozdáva viac, keďže som milovníkom detailu a jednoduchosti 🙂
Redakcia: Ďakujeme za názor na Mac, ešte by nás zaujímal tvoj stručný pohľad na iPhone 7/7 Plus
iPhone je podľa mňa zaujimavý a uvažujem nad jeho kúpou. Som zástancom klasického dizajnu hrana/rádius, preto stále vlastním 5s. Je mi tiež jasné, že sa nedá robiť niekoľko rokov to isté a zmena dizajnu formou odklonenia sa od štandardu bola len otázka času. Veď predsa aj prvé rady iPhonov boli “vajíčka” ktoré super sedeli v ruke. 7 plus ma zaujal fotoaparátom. Keď cestujem rád si vytváram svoje materiály či už študie alebo textúry.
Viem že telefón nenahradí zrkadlo, ale niekedy je kompaktný telefon predsa praktickejší. Čo sa týka výkonu, tiež je zaujímavý. Jet black pekný, ale nedomyslený kvalitou materiálu, no prestávajú ma takéto detaily prekvapovať u Applu odkedy som videl napájanie magického potkana zospodu, “prepuknuté” púzdro s externou batériou na iPhone 6/6+ a ďalšie výstrelky. Celkom sa tiež bavím na odstránení jacku. Nebol to najhorší krok, ale na dnešnú dobu dosť nepraktický. A možno pripravujú cestu novému iPodu? Neháme sa prekvapiť.
Redakcia: Znamená to teda, že s novými produktmi Apple nie si spokojný?
Nie, že by som nebol spokojný, som fanúšikom tejto značky, ale príde mi to ako trošku nedomyslené hluché obdobie. To však nemusí pociťovať užívateľ, ktorý reálne využíva potenciál maximálne 13″ MBP, pretože aj tieto stroje majú miesto na trhu. V praxi sa stretávam s ľudmi, čo používaju od Air cez MBP 13-15″ až po Mac Pro, niekomu úplne vyhovuje už len Air a nikomu nestačí už ani Pro. Aktuálne som teda len pozorovateľ a občasný testovač produktov, akonáhle ma niečo zaujme a bude to hodné investície idem do toho 🙂
Redakcia: Dobre, ja ti ďakujem za rozhovor Miloš, želám ti ešte veľa úspechov, pokiaľ chceš niečo vyjadriť čítateľom, máš na to priestor práve teraz.
Vďaka za oslovenie, SvetApple držím palce nech nadalej napredujete 🙂 Redakcii a čitateľom prajem pekný zvyšok dňa.

Na záver ešte dodávame niekoľko ukážok z Milošovho portfólia:

2 1-1 3 1-3  1-2 3-1

 

- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here