Nové MacBooky Pro 2018 sa pomaly ale isto začínajú dostávať do obehu a to aj s najsilenšou šesťjadrovou konfiguráciou, kedy v srdci počítača pracuje Intel Core i9 naladený na frekcenciu 2,9 GHz. Tento procesor vyzerá až rozprávkovo dobre avšak ako sa ukazuje, nie je úplne ideálny. MacBooky Pro 15″ s ním majú nemalé problémy! 

Prehrievanie

Apple sa rozhodlo, že do nového MacBooku osadí skutočne špičkový Intel Core i9 naladený na 2,9 GHz. Vzhľadom na výsledky z dostupných benchmark testov ide o rozprávkový stroj. Realita je však celkom iná a to veľmi vážna. Mnohí recenzenti tento procesor vyslovene neodporúčajú a tomu, kto si ide kúpiť nový MacBook Pro 15″ radšej odkazujú aby siahol po slabšej verzii.

Ako sme už naznačili vyššie, problémom je teplota procesoru, ktorú počítač nie je schopný udržať na ideálnej hladine. Okrem toho, že je celé zariadenie behom chvíľky horúce a nie je pohodlné na používanie, samotný procesor nedokáže dosiahnuť spomínané benchmark hodnoty. Podľa slov tých, ktorý mohli procesor už vyskúšať je jeho potenciál absolútne nevyužitý.

Render

Jeden zo spôsobov, ako preveriť výkon procesora v praxi je render videa. Práve tu sa ukáže do akej miery funguje rýchlejšie prípadne ako moc sa počítač zahreje. Jeho výkon a teplotu sledoval istý Davea Lee a to všetko počas renderu v programe Premiere Pro. Výsledok? Katastrofa.

Podľa autora nový MacBook Pro 2018 renderoval o 4 minútý dlhšie (39 minút) ako jeho minuloročný brat MacBook Pro 2017 s procesorom Intel Core i7 (35 minút). Na teplotu cez 90 stupňov Celzia sa Mac dostal behom niekoľkých sekúnd! Keďže podobná teplota už môže byť pre počítač nebezpečná a ak by narástla, môže ho aj natrvalo poškodiť, procesor bol regulovaný a tým pádom výrazne strácal výkon.

Test v chladničke

Samozrejme test by nebol objektívny, pokiaľ by neprišiel pokus v ideálnej teplote. Davea sa preto rozhodol, že svoj MacBook vloží do chladničky, kde sa zaručene prehrievať nebude. Výsledok už bol dosť ohromujúci. Render, ktorý pred tým trval dlhých 39 minút počítač zvládol za 27. Rozdiel je teda celých 12 minút čo veru nie je málo. Samozrejme, môže ísť len o softvérovú chybu, ktorú Apple napraví.

Taktiež môže ísť o jeden z chybných kusov, ktoré sa vyrobili. Nikomu sa nechce veriť, že Apple podobné veci pred spustením predaja netestovalo. Avšak nikoho by asi neprekvapilo, keby práve najsilnejší model trpel takýmto kurióznym problémom. Nebolo by to po prvý krát, čo Apple urobilo takýto nemalý prešľap. Ináč už používateľom ostáva len jedno. Odkladať počítače do chladničky aby dosiahli optimálny výkon 🙂

Prečítajte si tiež  No konečne. Belkin začal predávať príslušenstvo, ktoré z vášho iPhonu urobí webovú kameru pre Mac

zdroje: slashgear, macrumors, 9to5mac, appleinsider, iPhonehacks

Môže ťa zaujímať
- Reklama -