Ako sme už niekoľkokrát avizovali, Apple počas dnešnej konferencie predstavil aj úplne nový MacBook s 12″ Retina dsiplejom, ktorý ponúka neuveriteľne tenké telo, 3 farebné kombinácie, novú klávesnicu a vlastne všetko čo chýbalo súčasnému MacBooku Air. Na naše prekvapenie však nemá označenie “Air” ale len “MacBook”!

MacBook

Ešte predtým, ako tu začneme rozoberať parametre a rozmery nového počítača, ktorý sme mali možnosť len pred niekoľkými desiatkami minút vidieť na najnovšej Apple konferencii, by sme sa chceli pozastaviť nad názvom samotného zariadenia. Apple si, zdá sa uvedomilo, že v jeho ponuke chýba prostý počítač, ktorý by bol označený absolútne jednoducho bez ďalších prídavkov. Apple skrátka predstavilo MacBook a tento počítač je naozaj skvelý, hádam najlepší, aký bol za posledné roky predstavený!

Nová technológia klávesnice je až o 40% tenšia ako predchodca - svetapple.sk
Nová technológia klávesnice je až o 40% tenšia ako predchodca – svetapple.sk

Displej

Tak ako sme všetci niekoľko mesiacov, či dokonca rokov, očakávali, tak sa aj pred malou chvíľou stalo a Apple predstavilo ultratenký počítač s retina displejom. Jeho rozlíšenie je 2304×1440, čo je na 12″ uhlopriečku naozaj skvelé. Nový displej je najtenším, aký kedy Apple predstavilo a k tomu všetkému spotrebuje o 30% menej energie, ako displej, ktorý je použitý v súčasných MacBookoch Air!

Neuveriteľne tenká klávesnica - svetapple.sk
Neuveriteľne tenká klávesnica – svetapple.sk

 

TrackPad

Apple patrí medzi inovátorské spoločnosti a vďaka novému Trackpadu v novom MacBooku si toto označenie zaručene zaslúži. Áno, nový Trackpad už nie je možné stlačiť tak ako jeho predchodcu. Na rozdiel od toho je však omnoho väčší ako v súčasnom MacBooku Air a okrem iného ponúka aj funkciu Force Touch a Taptic Engine rovnako, ako nové hodinky Apple Watch. Táto technológia dokáže vďaka špeciálnej vrstve a štyrom senzorom zistiť, akou silou tlačíte na dané miesto. Vďaka tomu sa TrackPad prispôsobí vášmu dotyku a môžme vám zaručiť, že ho budete jednoducho milovať. (Nový TrackPad sa nachádza aj vo vynovenom MacBooku Pro s 13″ Retina displejom!)

Nový počítač ponúka naozaj impozantný dizajn! - svetapple.sk
Nový počítač ponúka naozaj impozantný dizajn! – svetapple.sk

Hardware

Nový MacBook nie je len počítačom, ktorý ukázal, že všetko tenké sa dá vyrobiť ešte tenšie. Je to aj počítač, ktorý prináša hneď niekoľko inovátorských riešení, akým je napríklad aj chladenie. Tento počítač žiadne nemá a chladí sa len pasívne vďaka tenkému hliníkovému telu. Okrem iného sa podarilo celkovo stlačiť základnú dosku a zmenšiť ju až o 67% oproti tej, ktorú dnes nachádzame napríklad v menšom 11″ MacBooku Air.

MacBook neponúka svietiace jabĺčko! - svetapple.sk
MacBook neponúka svietiace jabĺčko! – svetapple.sk

Jednou z hlavných vecí, čo vás bude určite zaujímať pri kúpe tohto počítača je jeho celkový výkon. Na výber tu máte z troch nových dvojjadrových procesorov Intel Core M, ktoré sú taktované na 1.1, 1.2 a 1.3 Ghz. Spotreba týchto procesorov je len neuveriteľných 5 wattov a najsilnejší z nich ponúka vďaka Turbo Boostu výkon až 2,9 Ghz, to už vyzerá na celkom slušnú mašinku, čo poviete?

Telo má len 13,1mm - svetapple.sk
Telo má len 13,1mm – svetapple.sk

Hneď ako zistíte, aké procesory poháňajú nový MacBook, vás určite zaujme to, koľko zariadenie vydrží na jedno nabitie. Práve Apple prišlo s dlhou výdržou batérie a nový počítač nebude výnimkou! Na jeden nabíjací cyklus budete môcť tento počítač používať až 9-10 hodín, čo sú skvelé hodnoty! Všetko je to vďaka batériám, ktoré sú rozložené po celom tele počítača a sú vyrobené presne podľa tvarov tohto zariadenia, vďaka čomu by mohol teoreticky získať aj lepšiu pevnosť samotného šasi. Celkovo je kapacita batérií až o 35% väčšia ako oproti MacBooku Air, a to hovoríme o podstatne tenšom a menšom zariadení!

Retina displej vyzerá naozaj skvele, len tak mimochodom, ide o najtenší vyrobený displej, aký kedy Apple vyrobilo! - svetapple.sk
Retina displej vyzerá naozaj skvele, len tak mimochodom, ide o najtenší vyrobený displej, aký kedy Apple vyrobilo! – svetapple.sk

Konektivita

Apple si je vedomé toho, že už je rok 2015 a trend robiť všetko bezdrôtové jednoducho nikto nezastaví. Práve preto ponúka nový počítač konektivitu cez wifi 802.11ac a Bluetooth 4.0, vďaka čomu nebude problém zdielať rôzne dáta napríklad na Apple TV či spolupracovať s inými Apple zariadeniami.

Na tomto počítači môžme pozorovať neuveriteľný zmysel pre detail, ktorý nemá nikto iný ako Johny Ive - svetapple.sk
Na tomto počítači môžme pozorovať neuveriteľný zmysel pre detail, ktorý nemá nikto iný ako Johny Ive – svetapple.sk

Pokiaľ by ste ale predsa len chceli použiť kábel, k dispozícií je tu nový konektor USB-C, ktorý nahrádza prakticky všetky súčasné vstupy a výstupy, ktorými počítače Mac disponovali. Vďaka USB-C, môžte prenášať hudbu, filmy či iné dokumenty ešte rýchlejšie, ako tomu bolo doposiaľ!

Batérie tohto počítača sú vyrobené presne podľa tvarov šasi! - svetapple.sk
Batérie tohto počítača sú vyrobené presne podľa tvarov šasi! – svetapple.sk

Cena

No a to posledné je samozrejme cena, ktorá je ako už sme si v prípade Apple zvykli pomerne vysoká. Za základný model, ktorý disponuje procesorom Intel Core M s taktom 1.1 Ghz, grafickou kartou Intel HD 5300, 8GB RAM a 256GB flash úložiskom zaplatíte až 1299$. Pokiaľ vám nebude stačiť 256GB, môžte si zakúpiť aj 512GB, no táto verzia už bude stáť 1599$!

A skoro sme zabudli, k dispozícií budú hneď tri farebné prevedenia rovnako, ako je tomu pri iOS produktov!

Nový MacBook je naozaj impozantný, kupujete? - svetapple.sk
Nový MacBook je naozaj impozantný, kupujete? – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.