Tento rok bude veľmi bohatý na produkty spoločnosti Apple. Neprídu totižto len nové iPhony či iPady, ale aj nové MacBooky Pro, ktoré prinesú kompletne nový dizajn. Apple sa rozhodlo, že všetky svoje počítače začne prispôsobovať trhu a ten si žiada čo najmenšie rozmery, čo najnižšiu hmotnosť a zároveň čo najvyšší výkon. Už súčasný MacBook Pro tieto parametre celkom zvláda, ale Apple chce opäť posúvať level. Najnovší MacBook Pro prinesie špeciálnu OLED lištu a Martin Hajek nám krásne ukáže ako, môže fungovať!

OLED lišta

Na nový MacBook pro sa už všetci veľmi tešíme, počítač totižto nepríde len z podstatne vyšším výkonom, ale celkovo lepším a modernejším dizajnom. Podľa toho, čo sme videli na úniku a toho, čo sme sa dozvedeli od analytikov by mohla byť novinka podstatne tenšia a zároveň by mohla priniesť niekoľko zásadných noviniek vrátane špeciálnej OLED lišty, ktorá môže nahradiť funkčné klávesy na vrchu klávesnice.

- Reklama -

Apple zjavne chce mať niečo originálne, čo by mohlo zjednodušiť ovládanie a toto sa nám javí ako naozaj fajn nápad, minimálne vtedy, keď nám Martin Hajek ukázal prostredníctvom svojich najnovších konceptov, ako by to celé vlastne mohlo vyzerať. V prvom rade tu musíme zabudnúť kompletne na celú hornú radu klávesnice. Tá sa premení na displej, ktorý ponúkne omnoho zaujímavejšie ovládanie, ktoré si bude môcť každý sám individualizovať.

OLED lišta - svetapple.sk

Čo všetko v novej lište nájdeme?

Napríklad tu budeme môcť mať lištu, ktorú nájdeme aj na MacBooku hore. Táto lišta nás môže informovať napríklad o stave batérie, sile Wifi signálu či mene používateľa, ktorý práve MacBook používa. Rovnako tak si Martin Hajek vie predstaviť, že Siri, ktorá by mala byť súčasťou ďalšieho OSX by sa zobrazovala práve tu. Nevieme síce, či MacBook dostane nejaké špeciálne tlačidlo práve pre Siri ale myslíme si, že ak áno, bude súčasťou práve toho OLED panelu na vrchnej časti klávesnice ďalšieho MacBooku.

Výborné je tiež to, že celý tento displej nebude nijako extra energeticky náročný, pretože využíva pomerne šetrnú technológiu OLED, inými slovami by nemala jeho prítomnosť nijakým spôsobom ovplyvňovať výdrž batérie a ak aj áno, bude to tak malé percento, že to bežný človek nebude mať šancu spozorovať. Naopak to bude ale pohodlnejšie ovládanie, ktoré máme už tak torchu podchytené z našich iPhonov. Napríklad také nastavovanie jasu by sme nemuseli robiť stláčaním tlačidla ale jednoducho by sme prešli krúžkom po čiare a vybrali si to, čo nám najviac sedí.

Nová lišta - svetapple.sk

Dokonca aj widgety!

Martin myslel aj na to, že sa do tohto priestoru nad klávesnicou budú môcť dať nainštalovať nejaké špeciálne widgety. Nevieme síce presne, ako by inštalácia prebiehala a či to vôbec bude možné, avšak render, ktorý vytvoril, ukazuje widget aplikácie Spotify. Pomocou neho by sa mohla jednoducho spustiť jedným kliknutím a následne pomocou kláves, ktoré by sa zobrazili vedľa widgetu aj ovládať, napríklad pri prepínaní pesničiek či zvyšovaní/znižovaní hlasitosti. Celý OLED displej je teda veľmi zaujímavý nápad a veľmi sa tešíme na to, ako nám ho Apple predstaví. Žiaľ nebude to tak skoro ako by si človek myslel.

Widget - svetapple.sk

Podľa analytikov sa rozhodne Apple predstavovať nové počítače až niekedy koncom tohto roka, pokiaľ sa pozrieme na minulosť zistíme, že by to tým pádom mohlo byť niekedy v októbri či novembri 2016. Znamená to teda, že si ešte budeme musieť pekne počkať, ale zasa na druhej strane je dnes už takmer isté, že táto technológia skutočne príde, no a my sa na ňu tešíme, bude to príjemné osvieženie, rovnako tak ako aj nový dizajn MacBooku Pro!

OLED displej - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here