Bežné používanie osobných počítačov začalo približne pred štyridsiatimi rokmi. Vtedajšie zariadenia pochopiteľne ani zďaleka nedokázali to, čo zvládnu ich moderní nástupcovia. To však neznamená, že to šikovní nadšenci nemôžu napraviť. Istí @ReEstInv a @dangerfreak vzali počítač Apple IIe z roku 1983 a rozbehli na ňom moderné aplikácie ako Gmail, Twitter, Evernote či Slack.

Apple IIe a moderné appky

Aj keď bol počítač Apple IIe vyrábaný za cieľom zvýšiť produktivitu používateľa, na dnešné pomery zvládol iba jednoduché úlohy. Netreba sa tomu čudovať. 37 rokov dozadu si predsa len človek príliš nenavyberal.

Dvaja fanúšikovia sociálnej siete Twitter sa to pokúsili napraviť. Aj takáto mašina dokáže spustiť moderné aplikácie, avšak v trochu odlišnom, dobovom používateľskom rozhraní. O všetko sa postaral špeciálny program IFTTT (If Thist, Then That).

Nadšenci spustili na Apple IIe (1983) Gmail, Twitter, Evernote či Slack.
Nadšenci spustili na Apple IIe (1983) Gmail, Twitter, Evernote či Slack.

Apple IIe má prístup ku službám, pomocou appletu IFTTT. Ten umožňuje do ponuky načítať viacero možností, vďaka čomu si vie používateľ vybrať konkrétny krok, ktorý potrebuje vykonať. Pokiaľ teda chcete napríklad napísať poznámku do aplikácie Evernote, kliknite na jej názov. Následne vás systém požiada o zadanie názvu poznámky a textu. Keď skončíte, všetko jednoducho uložíte. Veľmi podobne to funguje aj s aplikáciou Slack.

Program používa ethernetové rozhranie pre pripojenie k internetu a odoslanie požiadavky HTTP a IFTTT. Na to aby všetko bez problémov fungovalo je potrebné špeciálne ethernet zariadenie s čipom, ktorý podporuje knižnicu IP65. Tie sú našťastie ešte stále dostupné. Okrem počítača Apple IIe musíte pre rozbehnutie podobného rozhrania vlastniť aj kompatibilný monitor, Apple II Disk Drive, Uthernet Card a IFTTT65 disk. Celkom zaujímavé, čo poviete? Predstavte si, že pozeráte príspevky na Twitteri a zrazu sa tu objaví jeden, ktorý bol odoslaný z počítača Apple IIe.

zdroj

Prečítajte si tiež  Toto snáď nie je pravda. Apple zdraží službu, ktorú využívajú mnohí Slováci. Toto je dátum, odkedy začne zmena platiť
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.