Spoločnosť Apple sa v roku 2023 rozhodla do operačných systémov iOS 17 a iPadOS 17 pridať funkciu, ktorá vám môže pomocť chrániť zdravie, konkrétne váš zrak. iPhone aj iPad dostali špeciálnu technológiu s názvom „Screen Distance“ (Vzdialenosť od obrazovky), ktorá je primárne určená pre deti no používať ju môžu aj dospelí. Určite to nie je zbytočné.

Na začiatku treba uviesť, že dnes žijeme v dobe, v ktorej nie je možné dosiahnuť to, aby deti úplne prestali používať obrazovky, pretože sa vyskytujú prakticky všade okolo nich. Aj to je dôvod, prečo spoločnosť Apple vytvorila niekoľko nových nástrojov, ktoré im môžu rodičia nastaviť s cieľom ochrániť ich zrak pri používaní iPhonu a iPadu.

Hlavným cieľom funkcie „Vzdialenosť od obrazovky“ je zníženie namáhania očí a zároveň zníženie rizika krátkozrakosti, ktoré hrozí v situáciách, kedy sa na displej pozerám z príliš krátkej vzdialenosť.

Ako to celé funguje? 

Spoločnosť Apple odporúča, aby bola vzdialenosť iPhonu či iPadu od našich očí minimálne na úrovni tridsať a viac centimetrov. A ak sa na displej zvyknete pozerať bližšie, prípadne na dodržiavanie tejto vzdialenosti zabúdate, spoločnosť Apple vám pomôže s jednoduchým softvérovým varovaním, ktorý vás na to upozorní.

Vďaka pokročilým senzorom Face ID na 3D skenovanie tváre, ktoré má iPhone v prednej časti obrazovky, dokáže odhadnúť aj to, ako ďaleko sa od neho nachádzate a tým pádom vyhodnotiť, či si v danej chvíli nadmerne namáhate oči alebo nie. Samotnú funkciu nastavíte nasledujúcim spôsobom:

  • Otvorte aplikáciu Nastavenia na iPhone alebo iPade.
  • Kliknite na položku Čas pred obrazovkou.
  • Pokračujte na Vzdialenosť od obrazovky.
  • Prečítajte si informačnú obrazovku a potom pokračujte.
  • Nastavte prepínač Vzdialenosť obrazovky do zelenej polohy.

Akonáhle ste si Vzdialenosť od obrazovky nastavili, zariadenie vás začne sledovať a pokiaľ to bude potrebné tak aj upozorňovať na to, aby ste sa od displeja svojou tvárou vzdialili. Je to jednoduchý spôsob, ako si aspoň trochu v dnešnej digitálnej dobe ochrániť zrak.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Kašlite na iPhone SE. Starší iPhone 11 je dnes vďaka zľavám mimoriadne lacný. Oplatí sa viac
Môže ťa zaujímať
- Reklama -