Mac M1 trápi prvý malware

Výskumný bezpečnostný pracovník Mac Patrick Wardle zverejnil rozsiahlu správu, citovanú magazínom Wired. Dopodrobna v nej opisuje, ako sa začal adaptovať nový malware na počítače s čipom M1 (ARM). Je to vôbec prvý vírus svojho druhu, ktorý tu bol zaznamenaný.

Nechcený softvér sa šíri prostredníctvom rozhrania Safari adware, ktoré bolo pôvodne navrhnuté pre počítače s procesorom Intel (x86). Škodlivé rozšírenie „GoSearch22“ je známym členom rodiny adware „Pirrit“ Mac, a po prvýkrát sa objavilo ešte v decembri 2020.

Pirrit je jednou z najstarších a najaktívnejších skupín, ktoré sa zaoberajú systémom adware pre Mac. Je všeobecne známe, že sa snažia vyhnúť detekcii, takže nie je prekvapením, že sa už začali adaptovať na platformu Apple Sillicon.

GoSearch22“ sa prezentuje ako legitímne rozšírenie prehliadača Safari, no v skutočnosti zhromažďuje údaje o používateľovi a následne zobrazuje obrovské množstvo reklám, medzi ktoré patria bannery alebo kontextové okná. Veľakrát sú presmerované na toxické internetové stránky, kde vám hrozí rôzne nebezpečenstvo (od ďalších malwarov až po pishing).

Ak sa vám náhodou dostane do počítača, v princípe nie je nijako nebezpečný, no určite vám nakrátko znepríjemní život. Vo výskumnej správe sa dopĺňa, že ho zatiaľ prehliadajú aj antivírusové programy.

Tieto informácie teda môžeme považovať za akési varovanie, aby sme sa nespoliehali na dokonalú bezpečnosť počítačov Mac, špeciálne s procesorom M1 – Apple Sillicon. Nič predsa nie je 100%!

Prečítajte si tiež  MagSafe nabíjačka je teraz v zľave za výhodnú cenu. Vyskúšajte si túto technológiu konečne aj vy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here