Hoci sa Apple snaží tlačiť na bezpečnosť, evidentne to nie je až také jednoduché. Chyby sa v jeho operačných systémoch objavujú pomerne často. Dnes sa svet dozvedel, že milióny MacBookov, ktoré boli vyrobené medzi rokmi 2011 až 2020, sú v ohrození. Dôvodom má byť Thunderbolt/USB-C.

MacBook z rokov 2011-2020 prináša bezpečnostné riziko

Najnovšie bezpečnostné riziko je veľmi vážne. Podľa správy od 9to5mac, umožňuje chyba prístup k dátam vo vašom počítači nežiadúcej osobe aj v prípade, že je uzamknutý a zašifrovaný. Jedná sa o nedostatok v podstate všetkých (v súčasnosti) aktívnych Macov. Najstarší počítač, ktorý problémom trpí pochádza z roku 2011. Najmladší sa mohol predať pokojne aj dnes. Za objavením chyby stojí Björn Ruytenberg. Ten tvrdí, že tu zlyhal čip Intel Thunderbolt.

Dokopy je tu až 7 problémov, na ktorých zneužitie je možné uplatniť až 9 rôznych spôsobov. Hacker na to nepotrebuje žiaden náročný fyzický zásah do zariadenia. Podľa správy mu stačí skrutkovač, váš počítač, malý prenosný hardvér a v neposlednom rade 5 minút čistého času.

5G nebude len výsadou iPhonu. Dostane sa aj do MacBooku. - svetapple.sk
5G nebude len výsadou iPhonu. Dostane sa aj do MacBooku. – svetapple.sk

Zatiaľ nevieme, čo s tým Apple urobí…

Najhoršie na tom celom je, že sa voči podobnému útoku nemáme ako brániť. Podľa Björna nepomáhajú žiadne aplikácie a ani bezpečnostné postupy. Uvidíme, ako zareaguje samotné Apple. Podľa všetkého by pomohla len výmena samotného komponentu, no je nám nad svetlo jasnejšie, že by to pri počítačoch, vyrobených medzi rokmi 2011-2020 nebolo možné.

Samozrejme ako bežný používateľ sa teoreticky nemusíte ničoho báť. Pokiaľ sa však niekto zmocní počítača politicky exponovanej osoby, môže to byť veľmi nebezpečné. MacBook je známy tým, že poskytuje vysokú úroveň zabezpečenia. Zdá sa, že toto pravidlo už neplatí. Zatiaľ ale nepredbiehajme…

Apple predstavilo nový MacBook Air
Apple predstavilo nový MacBook Air. Začína na 1199€ s 256 GB úložiskom!
Prečítajte si tiež  iPhone 12 Pro vo viacerých farbách. Exkluzívne rendery od redakcie svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.