Spoločnosť Apple je dlhodobo známa aj tým, že jej operačný systém OS X je omnoho náročnejšie napadnúť ako napríklad konkurenčný Windows. Avšak nič nie je nemožné a na svete je úplne nový internetový červ, ktorý sa skrýva v odkaze z podradných e-mailov či v napadnutých internetových stránkach. Najväčší problém na tomto červovi je však to, že si svoje útočisko nájde v ROM pamäti na úrovni hardware, čo je oblasť Macu, ktorú nijaký antivírový program nekontroluje.

Pozor na vírus

Výskumníci Xeno Kovah, Trammell Hudson a Corey Kallenberg už stihli kontaktovať spoločnosť Apple a informovať ju o probléme, ktorý ohrozuje počítače Mac. ROM pamäte nie sú nijakým spôsobom ani len šifrované a to je pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov, prečo sa do nich vírus tak jednoducho dostane a môže v nich zotrvať. Okrem iného ich totiž nekontroluje ani len antivirus a tak tu počítačový problém nemá problém zotrvať. Nejde dokonca ani o prvú verziu tohto počítačového červa. Jeho prvá verzia obletela svet už dávno, no vtedy musel mať útočník k počítaču priamy prístup. Tentokrát stačí len nešťastné kliknutie na zlý odkaz a červ sa môže dostať do Macu!

- Reklama -

Táto chyba je samozrejme veľmi nepríjemná a používateľom môže v počítači spôsobiť šarapatu. Práve preto dúfame, že sa Apple na daný problém pozrie čo najrýchlejšie a chybu opraví tak ako v jej predošlej verzií. Ako sa brániť voči takémuto vírusu je asi jasné. Netreba zbytočne otvárať podozrivé odkazy v e-mailoch a navštevovať podozrivé webové lokality. Našťastie tento vírus ostáva naďalej v rukách vedcov. Nie je však vylúčené, že šikovný hackeri už stihli vytvoriť svoju verziu.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.