Okej, určite tu bude veľa grafikov a dizajnérov, ktorí so mnou budú súhlasiť, ale som tiež pripravený na to, že sa môžem stretnúť s iným názorom, ktorý nebude tak úplne stotožnený s tým mojim. S tým ja samozrejme dopredu rátam. Osobne MacBook ale používam na grafiku v podstate každý jeden deň a som s ním veľmi spokojný, aj keď jedno „ale“ by tu predsalen bolo. Prečo mi tak vyhovuje a prečo musím mať ešte jeden počítač?

MacBook a grafika

Poďme teda pekne poporiadku. Najprv by sa asi hodilo povedať, aký MacBook to vlastne používam a ako dlho ho používam. Ide o model, ktorý môže byť pre niekoho archaickým kúskom. jedná sa o kúsok z roku 2014 (kúpený začiatkom 2015), ktorý nesie prívlastok Pro a je to presne 13″ model s Retina displejom.

Pod kapotou toho príliš neukrýva, teda aspoň na oko nie. Intel Core i5 ladený na 2,6 GHz, 8GB RAM DDR3, SSD disk a grafická karta Intel Iris (1536 MB) neznejú príliš reprezentatívne. Nutné ale podotknúť, že veľa ľudí robí ešte s horším hardvérom, a tak som na tom vlastne celkom dobre. Tak či onak, aj keď tieto čísla nie sú akokoľvek oslnivé, na prácu s programami ako Photoshop, Ilustrátor či iným z dielne Adobe bohato stačí.

Taktiež som na ňom bez problémov strihal videá cez iMovie, čo je vlastne program, ktorý vyvíja priamo Apple a že by to bol nejaký problém nemôžem povedať, aj keď pravda, následný rendering trval trošku dlhšie. Rovnako tak dokážem pracovať aj v 3D programe. Používam Rhinoceros a na moje bežné skúšanie a „hranie sa“ mi to teda bohate stačí. Počítač teda poskytuje dostatok výkonu prakticky na všetko, avšak predsa len sem-tam narazím na jeho limity.

Aj keď sa mi s TrackPadom robí fantasticky, niekedy je to proste lepšie s myškou. Tým sa aj dostávam k ďalšej časti článku a to je môj desktopový počítač, ktorý má podobné parametre, ale omnoho silnejší procesor a tiež grafickú kartu. Ja viem, nemusí to možno vyhovovať každému, používať Windows, ale ono je to celkom jedno čo človek používa ak je to len na konkrétny program.

MacBook - svetappleks,

Počítač ako počítač a stolová zostava s Windows mi toho zvládne objektívne viac. MacBook si beriem denne do školy, do práce, na cesty, proste všade. Výhodou sú jeho fantastické rozmery, veľmi kvalitný displej a výdrž batérie a potom výkon, ktorý zvláda v podstate všetko, čo od neho očakávam. Je to taký hlavný „grafický“ stroj s tým, že stále mám doma po ruke záložák, veď keby niečo.

Prečítajte si tiež  Snapdragon X Elite mal byť kladivom na Apple M3. Reálne testy ale ukazujú niečo iné

A prečo by som si nevybral iný počítač ako MacBook? Aj to má svoje opodstatnenie. Ako som písal vyššie, počítač ako počítač. Myslel som to ale skôr v kontexte, že ak na ňom používam určitý program, je naozaj jedno na akej platforme beží (teda aspoň na to, na čo ho potrebujem ja). Horšie je to už ale s uživateľským rozhraním. Mne skrátka prostredie OSX alebo MacOS príde o čosi intuitívnejšie, jednoduchšie a rýchlejšie sa v ňom zorientujem.

Šetrí mi čas, nervy a tiež energiu a za to má u mňa priazeň a palec hore. Rovnako ako na grafiku ho ale človek môže používať aj na milión iných vecí od písania dokumentov, po úpravu fotografií. Je to naozaj šikovný počítač a ak nad ním človek uvažuje a rozhoduje sa, čí dá šancu Applu alebo Microsoftu, určite by sme šli práve do Apple. Veď pri najhoršom ho stále môže človek predať a vymeniť.

Takýto predaj a výmena je určite lepšia a rýchlejšia hlavne pri MacBookoch. Predsalen si tieto počítače držia hodnotu o čosi lepšie.MacBook - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.