Rok 1984 bol pre spoločnosť Apple prelomový. Do produktového portfólia vtedy ešte len počítačovej firmy pribudol prvý „dostupný osobný počítač„. Jeho tvary sú ikonické dodnes a v dobe predstavenia si dával za cieľ prekonať tú najsilnejšiu konkurenciu z IBM.

Pred 36. rokmi Apple predstavilo revolúciu s názvom „Macintosh“.

Steve Jobs bol revolucionár, ktorý sa nebál priamych zmien. Možno na to o rok neskôr odchodom zo spoločnosti Apple aj doplatil. Každopádne Macintosh bol neskutočne pokrokový produkt. Vtedajší generálny riaditeľ ho uviedol presne pred 36. rokmi (24. január 1984). Vo svojej dobe spôsobil skutočný „boom“ na trhu.

Všetko navyše pred zrakmi investorov priamo v Cupertine. Apple k tomuto produktu natočilo aj ikonickú reklamu („1984“), ktorá bola odvysielaná počas Super Bowl a stala sa jednou z najznámejších vôbec. Určite ste ju už videli aj vy…

Výkon počítača je na dnešnú dobu smiešny

Pokiaľ by sme si mali povedať niečo o parametroch jedného z prvých „použiteľných“ počítačov vôbec tak môžeme hovoriť o veľmi výkonnej mašine. Samozrejme všetko s ohľadom na dobu, v ktorej prišla na trh.

Hranatý dizajn obsahoval zabudovaný 9″ displej (bol samozrejme len čiernobiely) a procesor Motorola 68000. Jeho výkon bol 8MHz. Okrem iného tu mal používateľ k dispozícii aj operačnú pamäť 128 kB RAM a čítačku na diskety.

Fantastická bola aj váha tohto počítača. Nemôžeme síce hovoriť o tom, že by išlo o nejaké „pierko“. Všetky komponenty dávali dokopy ale iba 17 libier čo je necelých 8 kg. V roku 1984 vážili podobné zariadenia neporovnateľne viac. Bol to len začiatok osobných počítačov, takže to je celkom pochopiteľné.

Ešte by sme radi dodali, že Macinstosh už vtedy používal pokrokový operačný systém s grafickým používateľských rozhraním. V princípe sa veľmi nelíšil od toho, čo máte k dispozícii dnes na macOS alebo Windowse (samozrejme opäť s ohľadom na dobu).

Pred 36. rokmi Apple predstavilo revolúciu s názvom "Macintosh".
Pred 36. rokmi Apple predstavilo revolúciu s názvom „Macintosh“. – svetapple.sk

Apple použilo myš a revolučný spôsob predstavenia

Zariadenie bolo možné ovládať pomocou vtedy revolučnej myši a samozrejme klávesnice. Okrem iného sa v ňom nachádzal aj grafický program, pomocou ktorého ste si mohli na obrazovke kresliť. Prítomný bol aj textový editor.

Nezabudnime pripomenúť, že počas predstavovania Apple použilo aj generátor slov, ktorý dokázal previesť text do hovorenej reči. V danom období šlo o Sci-Fi, ktoré ľudí skutočne dostalo. Po krátkom úvodnom deme bol Macintosh prvým počítačom na svete, ktorý sa vedel sám predstaviť. Pred zrakmi akcionárov povedal:

Prečítajte si tiež  Apple zavarilo inzerentom: Až 75 % iOS používateľov nechce byť sledovaných!

„Ahoj, ja som Macintosh. Je úplne výborné dostať sa konečne z tejto tašky.“ – (narážka na brošňu, v ktorej bolo zariadenie pred predstavením ukryté). Vyslúžil si za to výrazný jasot a následný potlesk.

Macintosh bol veľmi úspešný produkt napriek vyššej cene.

Hoci možno nepredbehol IBM (ktorého technológie v roku 2000 zakúpilo čínske Lenovo), Macinstosh bol veľmi úspešným produktom na trhu. Len do mája 1984 sa podarilo Apple predať viac ako 70 000 kusov počítača. Treba pri tom podotknúť, že nešlo o nič lacné. Apple si držalo určitú exkluzivitu.

Cena zariadenia bola v tom čase stanovená na 2495$ (dnes by šlo o niečo viac ako 6000$). Je to teda ekvivalent základnej cenovky aktuálne predávaného Macu Pro. Nutné ale dodať, že v tom čase veľa podobnej konkurencie na trhu nebolo. Nemôžeme sa teda na to pozerať len z tohto hľadiska.

Predstavenie Macintosha z roku 1984 sa následne pretavilo aj do súčasnosti . Apple je jedným z najväčších a najsilnejších výrobcov osobných počítačov na svete. Vo svojom produktovom portfóliu má prakticky všetko, čo si len viete predstaviť.

Hovoríme o jednoduchých, ľahkých a výkonných prenosných MacBookoch Air ale aj o profesionálnych mašinách za 65 000€ ako napríklad spomínaný Mac Pro v tom konfigurácii. Mali ste niekedy možno Macinstosh vidieť naživo alebo si ho nebodaj aj vyskúšať? Aký ste z neho mali dojem?

Macintosh-svetapple.sk
Pred 36. rokmi Apple predstavilo revolúciu s názvom „Macintosh“. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.