Dražby historických Apple produktov sú čoraz bežnejšie a zariadenia, ktoré mali v minulosti hodnotu sotva niekoľko stoviek dolárov sa dnes predávajú za niekoľko stoviek tisíc dolárov. Presne to je prípad plne funkčného počítača Apple-1, ktorý sa teraz podarilo predať v aukcii.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus.

Hoci odborníci odhadovali, že sa zariadenie predá vzhľadom na jeho stav a aktuálnu situáciu na trhu za cca 375 000 dolárov, netrafili sa, pretože finálne slovo mal záujemca s čiastkou 442 118 dolárov.

To je v prepočte približne 418 tisíc eur a za takéto peniaze už na Slovensku postavíte aj rodinný dom.

Prvý počítač od Apple vznikol v roku 1976 a vyrobilo sa len 200 kusov. Dnes je to vyhľadávaný zberateľský kúsok. 

Apple-1 počítač
Zdroj: rrauction

Počítač Apple-1 vznikol ešte v roku 1976 a išlo o vôbec prvé zariadenie od spoločnosti Apple, za ktorým stál legendárny vizionár Steve Jobs a šikovný hardvérový technik Steve Wozniak.

Pôvodne sa vyrobilo celkovo 200 počítačov Apple-1 a predpokladá sa, že ku dnešnému dňu sa ich zachovalo približne 60 až 70 kusov. Skrátka, komu sa takéto zariadenie povaľuje niekde v garáži alebo na povale a ani o tom nevie, v budúcnosti môže zbohatnúť.

Zariadenie Apple-1 #78, ktoré sa dostalo do poslednej aukcie bolo plne funkčné, pričom o reštaurovanie sa postaral Corey Cohen v roku 2018. K počítaču bol samozrejme priložený aj list originality, ktorý potvrdzuje rukopis Steva Jobsa na doske.

Apple-1 počítač
Zdroj: rrauction

Budúci majiteľ si tiež z akcie odnáša originálny návod na použitie, klávesnicu ASCII z rovnakého obdobia a monitor Sanyo 4205.

V minulosti sa predal Apple-1 aj za dvojnásobok 

Apple-1 počítač
Zdroj: rrauction

Aj keď je posledný predaj za takmer 450-tisíc dolárov pôsobivý, netreba zabúdať, že počítače Apple-1 sa v minulosti vydražili aj za takmer dvojnásobok.

Najdrahším doteraz vydraženým počítačom Apple-1 bol Apple-1 „Celebration“, pričom išlo len o zelenú dosku plnú plošných spojov. Toto zariadenie sa nikdy neponúkalo verejnosti a nebolo ani súčasťou výrobnej série. Mohli by sme ho teda označiť za prototyp.

Každopádne sa ho však podarilo predať ešte v roku 2016 a to za astronomických 815 tisíc dolárov (770 tisíc eur). Brali by ste ho za takúto cenu aj vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Operátor 4ka pridal do ponuky nové zariadenia. Vybrať si môžete iPhone 13, počítač alebo hernú konzolu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here