Schémy počítača Apple II

Predtým, než sa do niečoho pustíme, musíme si to nakresliť. Toto pravidlo platí stovky rokov a nevyhýba sa mu ani Steve Wozniak, spoluzakladateľ spoločnosti Apple. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia rozkreslil celú schému počítača Apple II na 5 strán papiera, ktorý obsahoval kompletne rozloženie obvodov či iné dôležité poznámky.

Tento dokument, ktorý mnohým pripomína „čmáranice“, sa dostal do aukcie spolu s 12- stranovým ručne napísaným sprievodcom programovaním a šiestimi fotokópiami s nadpismi „Bus Sources,“ „System Timing,“ „Display,“ „Sync Timing & Adr. Gen,“ a „Timing,“.

- Reklama -

Nikto na začiatku nevedel predpovedať, akú môžu mať tieto papiere hodnotu. Schémy sa však podarilo vydražiť za sumu 630 272$, čo je neuveriteľný výsledok. Aby toho nebolo málo, v ponuke bol aj pôvodný, prvý počítač od spoločnosti Apple (o ktorom sme písali v tomto článku).

Jeho vyvolávacia cena začínala na úrovni 50 000$, no za tento unikátny a funkčný kúsok spotrebnej elektroniky zaplatil záujemca až 736 862$. Dôležité je tu podotknúť, že počítačov Apple 1 bolo vyrobených len 175 kusov, pričom v súčasnosti existuje sotva polovica z nich.

Na záver doplníme, že v aukcii sa objavila aj klávesnica „Battleship“ s podpisom Steva Jobsa (vydražená za 74 535$) a tágo s podpisom Steva Jobsa (vydražené za 12 501$). Chceli by ste niečo podobné vlastniť aj vy sami? Napíšte nám do komentára.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.