Windows na Macu s procesorom M1

Portál Ars Technica zverejnil rozhovor s Craigom Federighim (šéf softvérového inžinierstva), Johnym Sroujim (vedúci hardvérových technológií) a s Gregom Joswiakom (marketingový viceprezident). Veľká časť diskusie sa zaoberala novými čipmi Apple Sillicon M1. Dočkali sme sa aj odpovede na otázky, týkajúce sa spúšťania iných operačných systémov ako macOS.

Federighi povedal, že Macy s procesorom M1 v súčasnosti nepodporujú Windows. Nie je tu žiadna funkcia ako Boot Camp, ktorá ho umožňuje spustiť na zariadeniach s Intelom. Na druhej strane ale tvrdí, že počítače Mac sú na Windows pripravené a všetko to závisí len na Microsofte.

- Reklama -

Konkurenčná spoločnosť sa musí rozhodnúť, či majiteľom Apple zariadení poskytne licenciu pre špeciálnu verziu Windowsu, založenú na architektúre ARM (ktorá už samozrejme existuje).

Šéf softvérového inžinierstva v rozhovore navrhol, že Windows v cloude by mohol byť jedným z najjednoduchších riešení celého problému. V tejto súvislosti vyzdvihol tiež program CrossOver, ktorý dokáže spúšťať x86 Windows aplikácie na M1 Macoch, pomocou emulátora Rosetta 2. V podstate by ste si nemuseli inštalovať druhý operačný systém.

Pokiaľ vás táto téma zaujíma a chcete si vypočuť celú diskusia týkajúcu sa aj vývoja čipov Apple Sillicon a ďalších podrobností, určite si pozrite celý rozhovor kliknutím na tento odkaz.

Do komentára nám napíšte, či vám chýba absencia operačného systému Windows, alebo ho považujete na Macu za nepotrebný.

- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Kompletný Windows na Macu, je to posledné čo by mi chýbalo ? Iné je to však s pgm, ktoré sú napísané iba pod Win a nedajú sa spustiť priamo na Macu. Emulácia je vždy na úkor použiteľného užitočného výkonu Macu. Ale čo už, lebo pokiaľ bude prepísaných dostatočne veľa win aplikácií pre M1, pretečie Dunajom priveľa vody. Z uvedeného je jasné, že emuláciu v Macu s M1 pre Appky Win, by chcelo naozaj poriadne otestovať, na desiatkach populárnych win aplikácií. Takú podrobnú recenziu, by som si fakt s obľubou veľmi rád prečítal…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here