Nebudeme si klamať, už dlhé roky sa diskutuje o tom, či je správne, že spoločnosť Apple vybavuje svoje základné počítače Mac „len“ 8 GB operačnou pamäťou RAM. Hoci je rok 2023, história týchto debát siaha ešte do roku 2012, keď technologický gigant z Cupertina predstavil prvý MacBook Pro s Retina displejom, ktorý bol vybavený práve 8 GB RAM v základnej konfigurácii. Téme sa viac venoval portál Macrumors.

Hoci prešlo celých jedenásť rokov, spoločnosť Apple ešte aj dnes predáva svoj základný 14″ MacBook Pro M3 s 8 GB RAM. V tomto prípade však ide o platformu ARM, v rámci ktorej je upgrade na vyššiu kapacitu extrémne náročný a podľa mnohých technikov dokonca nemožný. Práve to je dôvod, prečo sa v poslednej dobe začalo o tejto téme ešte viac otvorene diskutovať.

Zahraničné médium v tejto súvislosti upozorňuje, že si treba uvedomiť jednu dôležitú vec. Spoločnosť Apple sa už nespolieha na klasické x86 čipy od spoločnosti Intel. Namiesto toho si vyvíja svoje vlastné procesory zo série M (Apple Sillicon), ktoré sa spoliehajú na niečo, čo sa nazýva „unifikovaná pamäť„. No a práve v tej sa skrýva ich veľké čaro.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Procesor postavený na platforme ARM už nemusí komplikovane komunikovať medzi rôznymi „pamäťovými komponentami„, ale automaticky sprístupňuje svoj pamäťový fond CPU aj GPU, čo umožňuje jeho dynamické prideľovanie v závislosti od úlohy.

8 GB RAM síce stačí, no je tu jedno veľké „ale“

Vo výsledku sú tak aj počítače so základnou 8 GB RAM extrémne rýchle a efektívne, no na druhej strane treba počítať s tým, čo sme napísali vyššie. Ak chcete pamäť neskôr, keď vám náhodou nebude stačiť rozšíriť, je to prakticky nemožné.

Keď sa pozrieme na názory používateľov, ktorí sa na túto tému často vyjadrujú, zistíme, že sú veľmi rozličné.

Zatiaľ čo pre niektorých je 8 GB RAM v rámci platformy Apple Sillicon úplne dostatočných a nikdy nepociťovali potrebu na jej zväčšenie, iní tvrdia, že nákup základnej pamäťovej varianty bol chybný krok a pri konfigurovaní počítača si mali radšej priplatiť za 16 GB RAM.

Tu preto treba podotknúť, že veľkosť operačnej pamäte treba zvoliť priamo úmerne tomu, čo budete na svojom Macu robiť.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro 16" - Prečo si nemusíte kupovať TOP konfiguráciu?

Všetko záleží od toho, ako svoj Mac používate 

Ak vám bude slúžiť len na klasické prezeranie webu, sledovanie videí, sem tam nejakú tú grafiku či jednoduchý strih videa, 8 GB RAM bude pre vás, ako stvorených.

Na druhej strane, ak chcete Mac viac vyťažovať náročnejšími úlohami, medzi ktoré patrí pokročilé strihanie videí, práca v rôznych 3D softvéroch a podobne, nákup verzie s 8 GB RAM nemusí byť práve najšťastnejšou voľbou.

Navyše si vždy treba uvedomiť, že Mac si pravdepodobne nekupujete na rok ani na dva, ale slúžiť by vám mal oveľa dlhšie. Ak vám tento počítač zarába peniaze, investícia do väčšej operačnej pamäte RAM sa určite oplatí.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -