Apple nám už na začiatku roka tak nejako naznačovalo, že by chcelo predstaviť celkom nový Mac Pro. Vtedy sme sa ale bavili o akomsi počítači, ktorému by sa dali vymieňať rôzne komponenty. Prišlo nám to síce ako vysoko nepravdepodobné, ale prečo nie, Apple robí rôzne zmeny. Tak či onak, výsledok je celkom iný. Apple predstavilo výkonnostne monštrum avšak aplikovalo ho do iMacu 27″ s 5K displejom. Dnes poznáme výsledky výkonnostných testov a tie sú vraj parádne!

Brutálne silný

Hoci je to viac menej stolný počítač, ktorého súčasťou je aj obrovský 5K monitor, dá sa povedať, že v tomto smere je to poriadne delo. Fantastických výsledkov sa pri tom dočkal už základný, najlacnejší model za $4999. Samozrejme, od počítača za takéto peniaze sa ráta, že to bude výkonnostné delo. Je to ale najslabšia zostava s osem-jadrovým procesorom Xeon, ktorá získala v Benchmark teste 23 536 bodov. Model iMac 5K, ktorý sa dá stále zakúpiť získal „len“ 19 336 bodov. Rozdiel medzi najdrahším iMacom súčasnosti a najlacnejším iMacom Pro je slušných 22%. Ako sme už ale napísali, bavíme sa ale len o základnej konfigurácii.

- Reklama -

Silnejší model je tu zaevidovaný tiež a ten prišiel s omnoho väčším rozdielom. Hovoríme o verzií, ktorá ponúka 10-jadrový procesor a teda vyšší výkon. V Benchmark teste získalo toto zariadenie úctyhodných 35 917 bodov. To už je v porovnaní s 19 336 iMacu 5K skoro o polovicu viac! Stále ale nehovoríme o najvýkonnejšej konfigurácií tohto počítača. Tú si pravdepodobne bude môcť zakúpiť len niekoľko vyvolených, lebo jej cena bude násobne vyššia ako cena základného prevedenia a ponúkne neskutočných 18-jadier. To už je poriadne veľa a je viac ako jasné, že všetko ostatné, čo sme tu doteraz poznali sfúkne ako nič (aj keď je otázne, či sa za rovnakú sumu neda poskladať niekoľkonásobne výkonnejšie HW avšak s Windowsom). To už je ale na spotrebiteľoch.

Zvesti ale šepkajú, že toto predsa len nemusí byť úplna náhrada Macu Pro, aj keď ju môžeme zatiaľ označiť minimálne za čiastkovú. Slávny „odpadkový kôš“, v ktorom sa nachádza to najlepšie z najlepšieho by sa predsa len ešte mohol vrátiť a ukázať napríklad aj takému 18-jadrovému iMacu Pro, kto tu tomu vlastne šéuje. Zatiaľ však o tom všetkom môžeme len polemizovať, tak uvidíme.

svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.