Kedysi sa medzi ľuďmi tradovalo, že čím vyšší počet megapixelov, tým kvalitnejšie zábery. Dnes už vieme, že táto teória neplatí a ak výrobca použije príliš veľa Mpx v malom snímači, môže to mať opačný efekt v horších svetelných podmienkach. Samusngu to ale evidentne nevadí. Len nedávno sme písali o tom, že táto firma chystá fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx. Teraz sa však ukázalo, že juhokórejský gigant plánuje celú technológiu posunúť na úplne iný level.

Ako píše zahraničný portál GSMarena, spoločnosť Samsung si nechala zaregistrovať ochrannú známku na technológiu „Hexa²pixel“, ktorú opisuje ako obrazový snímač pre fotografické zariadenie. Všetko si všimol aj známy leaker Ice Universe, ktorý sa na prihlášku pozrel podrobnejšie. No a to čo zistil zaskočilo všetkých, ktorí sa aspoň trochu zaujímajú o fotenie a techniku.

Ice Universe totiž naznačuje, že samotný snímač môže ponúknuť technológiu 36-in-1 pixel binning (skupina 6×6 pixelov zlúčených do jedného), ktorá je ďaleko nad súčasnými riešeniami Tetracell (2×2) a Nonapixel (3×3). Pokiaľ by sme sa zamerali na výstup 12 MP, ľahko môžeme vypočítať plné rozlíšenie snímača. No a to je šialené.

Samsung chystá fotoaparát s rolzíšením 450 Mpx

čierny samsung galaxy S21 Ultra s podporou 5G pripojenia v ruke
Zdroj: Unsplash / Anh Nhat

Pri jednoduchej matematike sa vieme dopracovať až na úroveň 432 Mpx, čo sa dá ľahko zaokrúhliť na 450 Mpx. Išlo by tak o dvojnásobne väčšie rozlíšenie, v porovnaní s tým, čo majú ponúknuť budúce 200 Mpx snímače od spoločnosti Samsung s označením SOCELL HP1 (1/1,22″, 0,64 µm pixelov) a HP3 (1/1,4″, 0,56 µm).

pixel binning v praxi
Zdroj: GSMarena

Oba tieto snímače majú k dispozícii špeciálne farebné filtre „Tetra²pixel“, vďaka ktorým môžu vytvoriť pixel binning na úrovni 4×4 (pre 12 Mpx zábery), respektíve 2×2 (pre 50 Mpx zábery). Vzhľadom na „²“ v názve nového snímača bude mať Hexa²pixel pravdepodobne rovnako dva režimy výstupu.

Na čo by bol komu 450 Mpx fotoaparát? 

Samsung pracuje na fotoaparáte s rozlíšením 450 Mpx
Zdroj: Notebookcheck

Pokiaľ by šlo o výstupy na úrovni 6×6 a 3×3, ako sa domnieva portál GSMarena, bežné snímky by mohli mať rozlíšenie  12 Mpx, respektíve 48 Mpx. A ak by vám to náhodou nestačilo a potrebovali by ste viac, plné rozlíšenie fotoaparátu by mohlo ponúkať až 450 Mpx. To je trochu šialené…

Ak by sa Samsung rozhodol do svojho smartfónu nasadiť 450 Mpx fotoaparát, pravdepodobne by musel mať obrovské základné úložisko. Otázne však zostáva, aký by to malo vlastne zmysel a v čom by bolo toto riešenie výhodné pre spotrebiteľa. Z nášho pohľadu totiž ide skôr o dobrý marketing, než o funkčnú záležitosť. Ako sa však hovorí, 100 ľudí rovná sa 100 chutí.

Prečítajte si tiež  Apple by malo vymeniť grafika. Na webe má obrázok, za ktorý sa môže hanbiť. Chyby si však všimne iba málokto

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -