Spoločnosť Apple odhalila svoj prvý procesor postavený na architektúre ARM ešte v novembri 2020. Čip M1 sa okamžite stretol s úspechom, pretože jeho výrobca dokázal do malého priestoru vtesnať obrovské množstvo výkonu.

Problémom bol ale celkový prechod na spomínanú architektúru ARM, v rámci ktorého musela spoločnosť Apple vymyslieť spôsob, ako umožniť Macom s čipom M1 používať programy, ktoré boli pôvodne navrhnuté pre Macy s procesorom Intel.

Technologický gigant na to použil vlastný emulátor Rosetta 2, ktorý slúži presne na tento účel. Technológia okamžite prekvapila všetkých fanúšikov firmy, nakoľko fungovala absolútne príkladne.

Dougall Johnson, austrálsky bezpečnostný výskumník teraz odhalil, prečo je to tak. V skutočnosti ide o obrovské prekvapenie, ktoré nikto nečakal. Stojí za ním celá história počítačového priemyslu.

Apple používa technológiu z roku 1974

Intel 8080
Zdroj: Wikipedia / Konstantin Lanzet

Vo vnútri emulátora Rosetta 2 sa nachádza špeciálne nezverejnené rozšírenie, ktoré zjednodušuje proces ukladania parity a nastavovania príznakov v aplikácii. Práve toto stojí za extrémne presnou a veľmi svižnou emuláciou.

Čo je však ešte fascinujúcejšie, samotné rozšírenie pochádza z minulého storočia. Konkrétne sa nachádzalo v historicky druhom procesore Intel 8080 z roku 1974.

Ako uvádza portál Techspot, 8-bitový mikroprocesor tieto úpravy a paritné úložiská spracúval veľmi špecificky, vďaka čomu si technológia našla cestu až do moderných procesorov spoločnosti Intel.

Ak máte napríklad moderný procesor Core i9-13900K, existuje tu priama súvislosť s procesormi, ktoré poháňali počítače pred skoro 50 rokmi.

Bity 26 a 27 v rámci registra príznakov ARM sú určené na tento proces, hoci tieto dva bity sú priradené k činnosti len vtedy, keď je Rosetta 2 aktívna.

Emulátor sa nespustí, pokiaľ nezistí, že program bol vytvorený pre počítače Mac s procesorom Intel, čím sa tieto dva bity preradia a Rosetta 2 môže pracovať svojím obvyklým svižným tempom.

Je zaujímavé pozorovať technológie a metódy, ktoré spoločnosť Apple použila, aby zjednodušila používanie programov, ktoré boli pôvodne navrhnuté pre staršie počítače Mac s procesorom Intel. O to viac nás fascinuje predstava, že táto technológia pochádza z počiatkov vývoja osobných počítačov.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Apple chystá nový MacBook Air. Dôležitý komponent unikol na internet!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -