Spoločnosť Apple neustále pracuje na nových počítačoch, ktoré doteraz nemá v ponuke. Jedným z nich je ultra-výkonný Mac Pro postavený na platforme Apple Sillicon a tým druhým oveľa dostupnejší 15″ MacBook Air, ktorý bude väčšou alternatívou pre súčasný 13″ model. Práve o väčšom MacBooku Air sa hovorí už niekoľko rokov no zatiaľ sme nevideli žiaden vytúžený výsledok. Ako ale informuje prestížny leaker Ross Young (prostredníctvom portálu 9To5Mac), výroba tohto modelu už začala.

Aby sme boli presnejší, spoločnosť Apple ešte nezostavuje jednotlivé počítače do funkčných celkov ale spustila produkciu ich komponentov. Medzi ne patrí aj 15,5″ Retina displej, ktorý bude zlatou strednou cestou pre ľudí, ktorým nevyhovuje malá 13″ obrazovka a zároveň nie sú ochotní platiť príliš veľa peňazí za veľký a ťažký MacBook Pro so 16″ displejom. A aj keď môže znieť tento únik málo dôveryhodne, treba zdôrazniť, že Ross Young sa špecializuje práve na displeje a drvivá väčšina jeho predpovedí sa za uplynulé dva roky ukázala ako pravdivá. Určite ho teda nemôžeme podceňovať.

V súčasnosti sa predávajú iba dve verzie MacBooku Air. Tým prvým je staršia 13″ verzia s procesorom M1, ktorá ešte stále dokáže slúžiť potrebám drvivej väčšiny zákazníkov. Jej pôvodná cena bola 1 199 € no po kliknutí na tento odkaz nájdete aj ponuky, ktoré podliezajú hranicu 1 000 €. Práve MacBook Air M1 je z nášho pohľadu jeden z najlepších kompaktných počítačov, aký si dnes môžete kúpiť. Má vysoký výkon, perfektnú výdrž, kvalitný displej a hlavne výhodnú cenu.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

V druhom prípade je v ponuke modernejší model z roku 2022, ktorý už má procesor M2. Apple tiež upravilo jeho dizajn, ktorý je oblejší a okolo displeja má tenšie rámčeky. Počítač sa bežne predáva od 1 499 € no na Slovensku ho v najlacnejších e-shopoch kúpite od cca 1 350 €. V oboch prípadoch sa dá teda na zariadeniach krásne ušetriť.

Čo ponúkne 15″ MacBook Air a koľko bude stáť? 

MacBook Air s 15" displejom
Zdroj: Macrumors

Toto samozrejme nie je ľahká otázka a s istotou na ňu vie v tejto chvíli odpoveď snáď iba spoločnosť Apple. Každopádne si myslíme, že samotné 15″ zariadenie bude po hardvérovej stránke úplne rovnaké, ako aktuálny 13″ model. Dostane teda procesor M2, 8 GB RAM či 256 GB SSD pamäte v základnom prevedení.

Prečítajte si tiež  Apple neaktualizoval MacBooky, prečo?

Ak si potom kúpite vyššie verzie, Apple tu teoreticky môže ponúknuť aj o niečo výkonnejšiu verziu procesora (napríklad základnú verziu M2 Pro), až 24 GB RAM a samozrejme 2 TB SSD úložiska tak, ako je zvykom.

Čo sa týka ceny, tak tú je v tejto chvíli veľmi náročné odhadovať. Myslíme si však, že príplatok za väčší displej sa bude v prípade MacBooku Air pohybovať na úrovni 200 až 300 €. Pokojne to ale môže byť aj 150 € no k tejto možnosti sa veľmi neprikláňame. Predsa len hovoríme o spoločnosti Apple, ktorá si za lepší a väčší hardvér rada necháva zaplatiť.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Napokon je tu ešte otázka premiéry veľkého MacBooku Air s 15″ displejom. Všetky indície naznačujú, že tento model príde na trh na jar 2023, pričom presnejšie odhady analytikov ukazujú na začiatok apríla. Nechajme sa prekvapiť.

Nie je to po prvýkrát 

Možno, že ste o tom ani nevedeli no toto nebude po prvýkrát, čo spoločnosť Apple ponúka MacBook Air v dvoch veľkostných verziách. Od roku 2008 do roku 2019 totiž bolo možné zakúpiť MacBook Air nie len s 13″ ale aj s menším 11″ displejom.

MacBook Air 11"
Zdroj: YouTube / DetroitBORG

Doba sa ale posunula a ľudia už nemali záujem o tak malú uhlopriečku, čo bol koniec koncov dôvod, prečo Apple „zabilo“ aj modernejšiu verziu MacBooku Air 11″, MacBook 12″. ktorý zažil svoju premiéru ešte v roku 2015 a ako úplne prvý priniesol nepopulárnu „motýliu“ klávesnicu či USB-C port.

Dajte nám vedieť do komentára, či vám dáva 15″ MacBook Air zmysel. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -