V dnešnej videorecenzii sa nebudeme venovať tomu, čo ktorý konkrétny model dokáže a aké má HW parametre, ale preskúmame praktickú použiteľnosť Synology NAS bez ohľadu na model. Pokiaľ vás zaujíma čo je to NAS a aké má výhody, prečítajte si 7 dôvodov, prečo si kúpiť NAS.

Všetky NAS od Synology totiž obsahujú svoj operačný systém Disk Station Manager. Toto rozhranie, ku ktorému sa pristupuje cez prehliadač v počítačí pôsobí ako klasický Windows alebo macOS. Obsahuje mnohé aplikácie, nastavenia NAS a taktiež tu nájdete aj všetky vaše uložené dáta.

Pristupujte k vašim dátam cez perfektne fungujúce aplikácie

Pre bežného používateľa najužitočnejšími sú aplikácie, ktoré sú k NAS navždy zadarmo a je možné ich používať bez obmedzení. Jedná sa najmä o tie, pomocou ktorých pristupujete k uloženým dátam, ale sú prispôsobené tomu, ako dané dáta používate.

Pokiaľ máte v NAS filmovú databázu, bude vás zaujímať aplikácia Video station a DS video na iPhone, na hudbu je to potom Audio station a DS audio.

Ďalej sa vo videorecenzii venujeme fotoknižnici Synology photos a Photos mobile, ukladaniu súborov a aplikácii DS file, správe prístupov k dátam v NAS a užívateľov tímu či rodiny. V krátkosti sa dozviete aj to, ako NAS nainštalovať.

Videorecenziu si môžete pozrieť tu:

Pozrite si celú videorecenziu na našom Youtube kanály. Zaberie vám približne 30 minút, no obsahuje aj minutáž, takže sa pohodlne presuniete na časti, ktoré vás zaujímajú. Ak sa vám video páčilo, budeme vďační za subscribe, zvonček a palec hore.

 

Aplikácie na stiahnutie a dôležité odkazy:

DS video – iOS | Android

DS video je aplikácia pre iOS a iPadOS, ktorá vám umožní spravovať a streamovať vašu vlastnú filmovú databanku tak, ako keby ste používali Apple TV+ alebo Netflix. 

Pokiaľ vlastníte Synology NAS a nahráte si naň svoju filmotéku, prehrávať ju môžete priamo v DSM v aplikácii Video station. Táto aplikácia sa na iOS nazýva DS video a funguje prakticky rovnako.

Aplikácia umožňuje streamovanie filmov na vaše zariadenia z domáceho NAS. Filmy sa dajú triediť, hodnotiť, obsahujú metadáta ako popisky či obrázky a prehrávač taktiež podporuje aj prehrávanie titulkov.

Filmy vo vašej databanke môžete dokonca nazdieľať ďalším používateľom, alebo verejne pomocou zdieľacieho linku. Pokiaľ teda nahráte rodinné video s oslavy narodenín a v čase pandémie chcete toto video ukázať známym, môžu si ho pozrieť a nemusia mať vlastné konto.

Pokiaľ teda máte vlastné množstvo filmov, stačí ich nahrať na Synology a užívať si ich na všetkých vašich zariadeniach, Apple TV či smart TV.

Prečítajte si tiež  4 dôvody, pre ktoré by ste mali mať voľné miesto vo vašom Macu

Viac o Video station nájdete v našom videu v čase 9:12, DS video nájdete v čase 19:20.

DS audio – iOS | Android

To isté, čo v prípade DS video a filmov paltí aj v prípade DS audio. Hlavným rozdielom samozrejme je, že táto aplikácia sa venuje streamovaniu hudby, nie filmov a videí.

Aplikácia pripomína Apple Music alebo Spotify, no zdroj hudby je vaše domáce NAS ktorú máte uloženú v NAS. Obsahuje všetky potrebné funkcie, ktoré hudobné prehrávače obsahujú, rôzne metadáta ako obal albumu, žáner či interpret. Podľa týchto a ďalších dát je možné potom hudbu prehliadať a počúvať.

Priamo v prehrávači je potom možné hudbu pretáčať, upravovať hlasitosť, nastavovať shuffle a opakovanie, príjemným doplnkom je tiež možnosť nastaviť si časovač vypnutia aplikácie, pokiaľ s hudbou radi zaspávate. Hudbu je možné tak, ako filmy zdieľať s ďalšími uživateľmi a tiež verejne.

Viac o Audio station nájdete v našom videu v čase 26:38, DS audio nájdete v čase 28:27.

DS file – iOS | Android

Synology NAS je primárne zariadením, na ktoré si ukladáte dáta. Ku všetkým svojim súborom a priečinkom samozrejme potrebujete mať prístup a presne na to slúži DS file.

Vďaka tomuto jednoduchému prieskumníkovi súborov máte prístup ku všetkému, čo máte na NAS uložené. Jednoducho si tak môžete prehliadať dokumenty, fotografie a ďalšie dáta, ku ktorým potrebujete prístup.

Vďaka tejto aplikácii, ktorá je dostupná pre iOS aj iPadOS, tak máte ku všetkým svojim dátam prístup odkiaľkoľvek na svete, kde je prístup k internetu.

Práca s File managerom v DSM je vidieť v čase 5:52 a aplikáciou DS file nájdete v našom videu v čase 17:56.

Synology photos – iOS | Android

Alternatíva k iOS aplikácii Fotky s tým rozdielom, že všetky vaše fotografie sa namiesto iCloudu ukladajú na vaše Synology NAS – napr. u vás doma. 

Photos mobile umožňuje priebežnú zálohu fotografií tak, ako je to možné aj na iCloude. Okrem toho je možné v aplikácii od Synology tiež zdieľať jednotlivé albumy, môžete sa tak podeliť o najkrajšie momenty so svojimi známymi.

Zdieľať album je možné iným používateľom so Synology kontom alebo pomocou verejného linku, cez ktorý môže k fotkám pristupovať ktokoľvek, kto ním disponuje.

Fotografie môžete vyhľadávať podľa miesta, tagov a dokonca aj tvárí. Môžete si vytvárať albumy, alebo samostatne zobraziť len videá. Všetko funguje veľmi rýchlo a aplikácia perfektne reaguje.

Aplikáciu Synology photos nájdete v čase 20:50 a aplikáciu Synology Photos mobile v čase 23:33.

Prečítajte si tiež  Veľké prekvapenie: Ľudia nenakupujú najlacnejšie verzie iPhonov. Napriek vysokej cene volia viacej úložiska

Ako nájsť nové zariadenie Synology:

Kliknite na find.synology.com a spustite inštaláciu.

Vzdialený prístup do Synology DSM cez prehliadač:

Kliknite na quickconnect.to, zadajte používateľské meno a heslo. Synology účet je potrebné založiť počas inštalácie vašej NAS.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Synology a obsahuje platenú reklamu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -