Niektoré veci by nemali vôbec existovať. Dôkazom je aj nový vynález v oblasti virtuálnej reality, za ktorým stojí zakladateľ spoločnosti Oculus Palmer Luckey. Ide o šialenú a veľmi nebezpečnú technológiu.

Aby sme to priblížili, Palmer zostrojil VR headset, ktorý zabezpečí, že ak používateľ zomrie v hre, jeho život skončí aj v skutočnom živote. Do nahlavnej súpravy boli zakomponované výbušniny, ktoré sa v takejto situácii aktivujú. Téme sa venoval portál Futurism.

„Myšlienka prepojenia vášho reálneho života s vaším virtuálnym avatarom ma vždy fascinovala – okamžite zvýšite stávky na maximálnu úroveň a prinútite ľudí zásadne prehodnotiť spôsob interakcie s virtuálnym svetom a hráčmi v ňom,“ napísal Luckey v blogovom príspevku, ktorý je venovaný jeho šialenému vynálezu.

Ďalej doplnil: „Napumpovaná grafika môže zabezpečiť, že hra bude vyzerať reálnejšie, ale len hrozba vážnych následkov môže spôsobiť, že sa budete cítiť ako reálny človek.,“Ak zomriete v hre,“ napísal, parafrázujúc starý príbeh, „zomriete aj v skutočnom živote.“

Autor tejto technológie vytvoril základ pre metaverse Marka Zuckerberga 

Mark Zuckerberg Meta
Zdroj: Meta

Ak by s takouto šialenou technológiou prišiel ktokoľvek iný, pravdepodobne by nezískal príliš veľkú mediálnu pozornosť. No a to je práve problém. Predstavil ju totiž človek, ktorý je považovaný za otca modernej virtuálnej reality.

Reklama

Práve Luckey stojí za spoločnosťou Oculus, ktorú v roku 2014 odkúpil Facebook za cenu 2 miliárd amerických dolárov. Dnes jej technológie slúžia ako základ pre metaverse, na ktorom aktuálne tvrdo pracuje spoločnosť Meta a jej generálny riaditeľ Mark Zuckerberg.

Má ísť o poctu ku úspešnému seriálu 

Titulná fotografia k seriálu Sword Art Online
Zdroj: Netflix

Zariadenie, ktorý Luckey predstavil je akousi poctou technológii NerveGear, ktorá predstavovala vražedný headset populárnej manga sérii s VR tematikou „Sword Art Online“. Používateľom mal roztaviť mozog mikrovlnami, ak sa im nepodarí uniknúť z virtuálnej hry, kde ich uväznil šialený vedec.

Luckey tvrdí, že práve tento seriál je neodmysliteľnou súčasťou jeho úspechu a takisto aj úspechu spoločnosti Oculus. Zdá sa teda, že jeho šialený vynález je zamýšľaný skôr na zviditeľnenie a zároveň ako zvrátené poďakovanie autorom série Sword Art Online.

Technológiu ešte sám nevyskúšal 

Palmer Luckey pri práci na VR headsete
Zdroj: palmerluckey.com

Aj keď si Luckey evidentne myslí, že to čo zostrojil je „veľká sranda“ v skutočnosti ani on sám nenabral dostatok odvahy na to, aby si svoj vraždený vynález vyskúšal na vlastnej koži (prečo asi). Zároveň doplnil, že práve časť s výbušninami už reálne funguje, no na komponentoch pre VR treba ešte zapracovať.

„Dobrou správou je, že sme na polceste k vytvoreniu skutočného NerveGear,“ tvrdí v blogu. „Zlá správa je, že zatiaľ som prišiel len na tú polovicu, ktorá vás zabíja. Dokonalá polovica VR rovnice je ešte na mnoho rokov vzdialená.“

Vražedný headset, ktorý zabezpečí, že ak zomriete v hre, zomriete aj v skutočnosti
Zdroj: palmerluckey.com

Špeciálne nálože vo VR headsete sú podľa tvorcu naviazané na úzkopásmový fotosenzor, ktorý dokáže rozpoznať, kedy displej zabliká červenou farbou na určitej frekvencii. „Keď sa zobrazí príslušná obrazovka s hrou, nálože sa odpália a okamžite zničia mozog používateľa.“

„V tejto chvíli je to len kus kancelárskeho umenia, podnetná pripomienka neprebádaných ciest v hernom dizajne., Pokiaľ viem, je to aj prvý nefantastický príklad VR zariadenia, ktoré môže používateľa skutočne zabiť. Nebude posledný.“ znepokojil na záver čitateľov autor blogu. 

Prečítajte si tiež  Facebook použil spyware aby špehoval používateľov. Zuckerberg čelí vážnemu obvineniu

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -