O tom, že sa vo svete objavuje dennodenne množstvo výrobkov, ktoré sú lacnejšími klonmi Jablkových produktov, vieme už veľmi dlho. Prakticky od uvedenia prvého iPhonu sa objavujú jeho čínske napodobeniny, ktoré v mnohých prípadoch nestoja za veľa a rovnako je na tom aj jeho väčší brat iPad. Výrobcovia sú tak leniví, že mu kradnú dizajn takmer do bodky, no nie vždy to musí byť produktívne!

Onda V919 3G Air

Klony vznikajú predovšetkým preto, aby si mohli používatelia zakúpiť lacnejšie alternatívy iPadu, no nie vždy sa to tak celkom vyplatí. Klony bývajú nekvalitne spracované a ich výkon je príliš nízky na to, aby dokázal rozbehnúť náročnejšie úlohy. Práve preto si nachádzajú svojich majiteľov predovšetkým v rozvojových krajinách, kde si jednoducho drahý iPad nemôžu dovoliť. Prečo však pchať dizajn iPadu aj na zariadenie, ktoré by mohlo mať potencionálny úspech? Reč je o Onda V919 3G Air (tušíte správne, že aj názov bol okopírovaný), ktorý ponúka pomerne pokrokové funkcie, no kvôli tomu, ako vyzerá by sme si ho (minimálne my v redakcii) určite nekúpili! Je totiž úplne rovnaký ako produkt od spoločnosti Apple a je to naozaj hanba, že nedokázali vytvoriť iný dizajn!

- Reklama -
Onda V919 3G Air - svetapple.sk
Onda V919 3G Air – svetapple.sk

Čo ponúka?

Keď sme napísali, že tablet ponúka pomerne pokrokové funkcie, určite sme to nepísali len tak náhodou! Ide totiž o tablet s dual-bootom, ktorý umožňuje podľa potreby spustiť Windows 8.1 alebo Android 4.4 KitKat (samozrejme s nadstavbou, ktorá pripomína prostredie z iOS). Celý BIOS bol prerobený tak, aby k prepnutiu medzi systémami stačilo jedno kliknutie tlačítka a to sa naozaj hodí v prípade, že načítanie prebehne rýchlo. Potvrdzuje to aj prítomnosť 64-bitového Intel Bay Trail procesora (práve kvôli Windowsu), ktorý ponúka štyri jadrá, 2,16 Ghz a 2 GB operačnej pamäte! O zobrazenie sa postará 9,7″ displej s rozlíšením 2048×1536 (správne, je to úplne rovnako, ako na iPade Air). To však pre dokonalú kópiu zdá sa nestačilo, a tak tu nachádzame aj hliníkové telo a nakoniec aj Home Button, ktorý je takmer totožný s tým, ktorý ponúkalo Apple na svojich starších modeloch iPadu! Tablet ponúka 64 GB vnútornej pamäte, čo je v prípade prítomnosti dvoch operačných systémov nutnosť, no umožňuje ho aj rozšíriť pomocou SD karty až o 128 GB. No a cena? Nikoho zrejme neprekvapí, že bude až “extrémne” nízka a tablet bude stáť len zlomok originálnej verzie iPadu Air 2. Presnejšie 193 $ (nezabúdajme, že ide o 64 GB nie 16 GB tablet). Tak či onak, tablet by mohol byť úspešnejší, keby neponúkol dzajn iPadu, ale v Onde zaplatili jedného šikovného dizajnéra, ktorý by ho navrhol. Nevadí, takto sa opäť stratí dobrý nápad v množstve čínskych klonov!

Onda V919 3G Air - svetapple.sk
Onda V919 3G Air – svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.