Každý kto vlastní iPhone nám dá za pravdu, že fotoaparát je kvalitný má obrovské množstvo možností na tvorenie umeleckých záberov. Vám teda odpadá nutnosť nosiť pri sebe veľkú a ťažkú zrkadlovku. Netvrdíme, že kvalita je na 100% totožná s fotkami zo zrkadlovky, ale dokáže sa pekne priblížiť profesionálnej technike. Nakoľko je dnes 31. decembra, prinášame vám článok, ako čo najlepšie odfotiť ohňostroj. Poďme na to! 

Príprava

Fotoaparát na vašom iPhone je už dlhé roky špička na trhu a postupom času sa z neho stal naozaj profesionálny nástroj. Vďaka tomu naň môžete zachytiť aj také nádherné momenty ako sú práve silvestrovské ohňostroje. Pokiaľ si budete chcieť dnes večer urobiť aj vy peknú spomienku na rok 2019 v podobe fotky, určite pokračujte s čítaním nižšie.

- Reklama -

V prvom rade je potrebný správny výber miesta a samozrejme príslušenstva. Ak chcete naozaj profesionálnu fotku ohňostroja a zároveň chcete, aby bola fotka čo najzaujímavejšia, mal by si si nájsť spot, kde bude dobrá panoráma a výhľad ideálne na mesto. Pozor však na počasie. Ak bude na Silvestra hmla, z ohňostroja a ani z fotiek nebudete mať vôbec nič. Ďalej by ste si mali pred samotným fotením vymazať, prípadne preniesť všetky fotky a videá, ktoré máte v zariadení navyše na disk či do počítača. Nie je snáď nič horšie ako keď vám v tom najdôležitejšom momente zariadenie vypíše hlášku, že nemá dosť miesta na disku. Tu si môžete pozrieť aj iné triky ako zväčšiť úložný priestor. 

Čo týka príslušenstva, ohňostroj môžete fotiť napríklad na malých statívoch, ktoré sú bežne dostupné a možno ich máte aj doma. Ak nie, budete si musieť vystačiť len s vašou pevnou rukou. Nebojte sa, nie je to nič hrozné a aj bez takéhoto príslušenstva (predpokladáme, že ho väčšina z vás nemá) budete môcť nafotiť pekné zábery na sociálne siete.

Toto nechceš - svetapple.sk

Fotenie

Samotné fotenie iPhonom už bude trošku komplikovanejšie, ale na to aby ste urobili pekné fotky ohňostroja nebudete musieť byť profesionálnym fotografom. Zvládne to aj úplný nováčik. Začneme zamknutím expozície a automatického zaostrovania, ktoré nájdeme v iPhone ako AE/AF.

Možno ste o tom ani nevedeli, ale takúto funkciu má už samotná kamera v iOS a spustíte ju jednoduchým spôsobom. Najprv nechajte vystreliť jeden ohňostroj a akonáhle vybuchne, podržte na mieste výbuchu prst. V podstate tak, ako by ste chceli zaostriť. Po krátkej chvíľke držania sa na displeji zariadenia objaví nápis AE/AF vypnuté.

Je to absolútny základ, ktorý musíte pri fotení ohňostroja urobiť, pretože bez toho by váš iPhone mohol neustále zaostrovať a rozostrovať obraz a z fotky by nakoniec nebolo nič, len rozostrené šmuhy. Akonáhle už je AE/AF vypnuté, neklikajte na displej. Funkcia automatického zaostrovania sa zapína rovnakým spôsobom ako sa aj vypína. Jediné, na čo musíte kliknúť je len spúšť. Rovnako tak môžete využiť aj možnosť „Burst“ (na novších iPhonoch sa vám nahrá video). Vtedy váš iPhone pri podržaní spúšte urobí desiatky fotografii naraz, a vy vyberiete tú najlepšiu neskôr po celej akcii.

AE/AF LOCK - svetapple.sk
AE/AF LOCK – svetapple.sk

Pri vytváraní záberov sa nebojte fotiť na výšku. Pri natáčaní videa to možno nie je úplne ideálny formát avšak v tomto prípade fotíte a to je niečo iné. Práve takéto fotenie je pre ohňostroj ideálne.

Vyskúšaj teda rôzne polohy so svojim iPhonom. Telefón skúste rôzne otáčať a vytvorte niekoľko druhov záberov. Okrem toho odporúčame aj vypnúť funkciu Live Photos. Je možno pekné mať „živé“ fotky, ale zároveň je to dosť zbytočné. Netvrdíme, že s Live Photos pekný ohňostroj neodfotíte, ale aj táto funkcia má na fotografiách svoju daň a ak chcete, aby boli dokonalé a ich kvalita čo najvyššia určite Live Photo nepoužívajte. 

Nezabudnite vypnúť blesk. Ten je pri fotení ohňostroja, teda svetelnej show na čiernej oblohe úplne zbytočný a okrem toho, že zbytočne míňa kapacitu batérie, dokáže pokaziť fotografie. Veľa veci sa v prípade blesku odráža naspäť do objektívu aj keď si to neuvedomujete. Najhoršia je čo i len mierna hmla, ktorá vzniká najmä z dymu horiacich ohňostrojov. Výsledok je v tomto prípade taký, že nemáte kvalitnú fotku, ale len bielu šmuhu na čiernom podklade a kdesi vzadu náznak farebného ohňostroja.

Pri fotení ohňostrojov tiež určite nepoužívajte digitálny zoom. Ak máte zariadenie, ktoré má prítomný aj teleobjektív, je to samozrejme niečo iné. Fotografia, ktorý je zoomovaná digitálne stráca kvalitu. Záber nebude dokonalo ostrí. Ak však dokážete pomocou druhej šošovky priblížiť obraz, v takomto prípade žiadnu kvalitu nestratíte.

TELEOBJEKTÍV - SVETAPPLE.SK

Čo sa týka HDR, to tiež odporúčame deaktivovať. Funkciu máme vypnutú, preto, lebo samotné fotenie trvá v tomto prípade dlhšie a pri ohňostroji ide o stotiny sekundy.

HDR - svetapple.sk
HDR – svetapple.sk

To sú v podstate všetky dôležité rady, ktoré by ste mali vedieť. Skúste samozrejme aj sami trochu experimentovať. Na fotenie ohňostroja budete mať niekoľko minút, takže to nebude až taký problém.

Nebojte sa vyskúšať stiahnuť aj nejakú aplikáciu z AppStore, ktorá má možno viac funkcií a nastavení, aj keď podľa nás už základná vstavaná aplikácia v iOS 13 obsahuje dosť možností na to, aby ste urobili fantastickú snímku. Špeciálne v prípade iPhonu 11 a 11 Pro. Všetky naše tipy môžete použiť aj napríklad pri natáčaní videa. Veď aj počas neho sa dá urobiť fotka, aj keď jej kvalita nebude ani zďaleka taká ako v klasickom režime fotenia. Nezabudnite na to, že váš iPhone má funkciu spomalených záberov pri 120-240fps a tiež dokáže natáčať časozberné videá. To sú všetko zaujímavé možnosti ako môžete kreatívne zveľaďovať zábery.

Posledná osobná rada od nás znie, aby ste to s fotením zase príliš nepreháňali. Zážitky si treba užiť a nie ich dokumentovať. Spravte si niekoľko záberov, venujte sa tomu pár minút, no nezabudnite, že okolo vás bude vaša rodina a priatelia. Užívajte si tieto chvíle práve s nimi a nie s vašim iPhonom. Na záver vám v mene celej redakcie www.svetapple.sk: Šťastný nový rok 2020 a nech sa vám splní všetko, po čom túžite.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.