Dnes je posledný deň v roku a pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili krátky článok o tom, ako si užiť večerný ohňostroj v plnej kráse a zároveň ho celý zachytiť na iPhone. Fotenie zábavnej pyrotechnicky je totiž veľmi obľúbené, no zároveň ide o náročnú výzvu, na ktorú je dobré sa dopredu pripraviť.

Hoci si veľa ľudí myslí, že na fotenie ohňostroja potrebujú drahé fotoaparáty za stovky či tisíce eur, opak je pravdou. Už celé roky im na to postačí aj ich „obyčajný“ iPhone, ktorý nosia denno-denne vo vrecku. Dôvodom je fakt, že spoločnosť Apple už od roku 2010 (iPhone 4) investuje mimoriadne úsilie a čas do toho, aby boli fotoaparáty v iPhone čo možno najdokonalejšie.

V posledných rokoch sa preto snímače dokážu v niektorých situáciách skutočne vyrovnať aj profesionálnym kamerám a fotoaparátom. No a presne preto sú vhodné aj na fotenie ohňostroja. 

Nepodceňte prípravu 

Ešte predtým, ako odbije polnoc, nepodceňte prípravu na vaše novoročné fotenie. Je síce pravda, že iPhone má už od modelu 12 Pro Max k dispozícii aj optickú stabilizáciu snímačov (technológia Sensor Shift) a v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max je dokonca jej druhá generácia, ale aj napriek tomu odporúčame pri fotení ohňostroja využívať statív.

Rovnako si, ale môžete vymyslieť aj „konštrukciu“, do ktorej / na ktorú budete vedieť iPhone v ten pravý čas zachytiť / položiť. Dôvod, prečo by ste tomu mali venovať pozornosť je ten, že vaše ruky sa budú stále minimálne hýbať a záber tak nebude dokonalo ostrý – nikto predsa nechce odfotiť rozmazaný ohňostroj…

Medzi naše ďalšie odporúčanie potom patrí, aby ste si do iPhonu zapojili klasické slúchadlá s ovládaním hlasitosti – napríklad EarPods. Pokiaľ totiž na ich kábliku stlačíte „+“, iPhone sa bude správať úplne rovnako, ako by ste na ňom stlačili tlačidlo na pridávanie hlasitosti. A každý vie, že tým sa aktivuje spúšť, keď je zapnutá aplikácia Fotoaparát. Pomocou tohto triku ešte viac eliminujete otrasy, ktoré by mohli rozmazať výsledný záber.

V neposlednom rade nezabudnite ani na základné veci, ako je dostatočne nabité zariadenie, či dostatok pamäte v úložnom priestore. Nič totiž človeka nedokáže nahnevať viac, ako hláška, že telefón má plný disk a už nie je možné fotiť.

Fotenie

Samotné fotenie iPhonom už bude trošku komplikovanejšie, ale na to, aby ste urobili pekné fotky ohňostroja, nebudete musieť byť profesionálnym fotografom. Zvládne to aj úplný nováčik. Začneme zamknutím expozície a automatického zaostrovania, ktoré nájdeme v iPhone ako AE/AF.

Prečítajte si tiež  Každý iPhone 12 dostane tento rok OLED displej.

Možno ste o tom ani nevedeli, ale takúto funkciu má už natívna kamera v iOS. Nepotrebujete teda žiadne „extra“ apky z App Store. Spustíte ju jednoduchým spôsobom. Najprv nechajte vystreliť jeden ohňostroj a akonáhle vybuchne, podržte na obrazovke v mieste výbuchu prst. V podstate tak, ako by ste chceli zaostriť. Po krátkej chvíľke držania sa na displeji zariadenia objaví nápis AE/AF vypnuté.

Je to absolútny základ, ktorý musíte pri fotení ohňostroja urobiť, pretože bez toho by váš iPhone mohol neustále zaostrovať a rozostrovať obraz a z fotky by nakoniec nebolo nič, len nepekné šmuhy.

Zdroj: SvetApple

Akonáhle už je AE/AF vypnuté, neklikajte na displej. Funkcia automatického zaostrovania sa zapína rovnakým spôsobom, ako sa aj vypína. Jediné, na čo musíte kliknúť je len spúšť.

Rovnako tak môžete využiť aj možnosť „Burst“ (na novších iPhonoch sa vám nahrá video). Vtedy váš iPhone pri dlhšom podržaní tlačidla na pridávanie hlasitosti urobí desiatky fotografii naraz, a vy vyberiete tú najlepšiu, neskôr po celej akcii. Ak neviete, ako aktivovať režim Burst, je to veľmi jednoduché. Otvorte Nastavenia > Kamera > Presuňte prepínač pri položke „Fotiť série tlačidlom na zvýšenie hlasitosti“ do polohy Aktívne. Hotovo!

Pri vytváraní záberov sa nebojte fotiť na výšku. Pri natáčaní videa to možno nie je úplne ideálny formát, avšak v tomto prípade fotíte a to je niečo iné. Práve takéto fotenie je pre ohňostroj ideálne. Vyskúšaj teda rôzne polohy so svojim iPhonom a tiež prepínajte medzi objektívmi. Telefón skúste rôzne otáčať a vytvorte niekoľko druhov záberov.

Okrem toho odporúčame aj vypnúť funkciu Live Photos. Je síce pekné mať „živé“ fotky, ale zároveň je to v tomto prípade dosť zbytočné. Netvrdíme, že s Live Photos pekný ohňostroj neodfotíte, ale aj táto funkcia má na fotografiách svoju daň a ak chcete, aby boli dokonalé a ich kvalita čo najvyššia, Live Photo určite nepoužívajte. 

Nezabudnite vypnúť blesk. Ten je pri fotení ohňostroja, teda svetelnej show na čiernej oblohe úplne zbytočný a okrem toho, že míňa kapacitu batérie, dokáže nepekne pokaziť fotografie. Veľa veci sa v prípade blesku odráža naspäť do objektívu aj keď si to neuvedomujete. Najhoršia je čo i len mierna hmla, ktorá vzniká z dymu horiacich ohňostrojov. Výsledok je v tomto prípade taký, že nemáte kvalitnú fotku, ale len bielu šmuhu na čiernom pozadí a kdesi vzadu náznak farebného ohňostroja.

Prečítajte si tiež  iPhone X Edition?

Pri fotení ohňostrojov tiež určite nepoužívajte digitálny zoom. Ak máte zariadenie, ktoré má prítomný aj teleobjektív, je to samozrejme niečo iné. Fotografia, ktorý je zoomovaná digitálne stráca kvalitu. Záber nebude dokonalo ostrý. Ak však dokážete pomocou druhej šošovky priblížiť obraz, v takomto prípade žiadnu kvalitu nestratíte. Rovnako to platí aj o ultra-širokouhlom objektíve, ktorým sú vybavené novšie iPhony.

Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Čo sa týka HDR, to tiež odporúčame deaktivovať. Je to preto, lebo samotné fotenie trvá pri zapnutom HDR o poznanie dlhšie a pri ohňostroji ide o stotiny sekundy. Zbytočne by vás teda zdržiavalo.

Nezabúdajte tiež, že iPhone 11 a väčšina novších modelov má k dispozícii aj nočný režim. V niektorých prípadoch vám môže dlhá expozícia spôsobovať viac komplikácii, ako osohu a preto ju možno bude dobré počas fotenia vypnúť.

Skúste experimentovať 

iphone ohňostroj
Zdroj: DALL-E

To sú v podstate všetky dôležité rady, ktoré by ste mali vedieť. Skúste samozrejme aj sami trochu experimentovať. Na fotenie ohňostroja budete mať niekoľko minút, takže to nebude až taký problém.

Nebojte sa vyskúšať stiahnuť aj nejakú aplikáciu z App Store, ktorá má možno viac funkcií a nastavení, aj keď podľa nás už základná vstavaná aplikácia v iOS 17 obsahuje dosť možností na to, aby ste urobili fantastickú snímku. Špeciálne v prípade iPhonu 15 Pro a 15 Pro Max, ktoré majú tie najsofistikovanejšie kamerové systémy, aké môžete v súčasnosti v modernom smartfóne získať.

Na záver ešte pripomenieme, že všetky naše tipy môžete použiť aj pri natáčaní videa. Veď aj počas neho sa dá urobiť fotka, aj keď jej kvalita nebude ani zďaleka taká vysoká, ako v klasickom režime fotenia. Nezabudnite na to, že váš iPhone má funkciu spomalených záberov pri 120-240fps a tiež dokáže natáčať časozberné videá. To sú všetko zaujímavé možnosti, ako môžete kreatívne zveľaďovať zábery.

Posledná osobná rada od nás znie, aby ste to s fotením zase príliš nepreháňali. Zážitky si treba užiť a nie ich iba dokumentovať. Spravte si niekoľko záberov, venujte sa tomu pár minút, no nezabudnite, že okolo vás bude vaša rodina a priatelia. Užívajte si tieto chvíle práve s nimi a nie s vašim iPhonom.

Na záver vám v mene celej redakcie www.svetapple.sk prajeme Šťastný nový rok 2024 a nech sa vám splní všetko, po čom túžite.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPad Air 6 je na ceste. Prinesie brutálny výkon aj zaujímavé vylepšenia. Kedy ho Apple predstaví?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.