Počas uplynulých rokov sa na Slovensku rozmohli početné telefonické a internetové podvody, ktorých cieľom je získať od bežných ľudí osobné údaje a následne prístup ku peniazom v banke. Podvodníci, ktorí sa týmto spôsobom živia, pochádzajú väčšinou zo zahraničia a ak vás raz nachytajú, je len veľmi malá šanca, že sa ku svojim peniazom ešte niekedy dostanete. O najnovších prípadoch informuje portál Živé.

Najlepším spôsobom, ako sa nestať obeťou podvodu je naň celkom pochopiteľne nenaletieť. Polícia preto začala šíriť osvetu a upozornenia, v ktorých Slovákov varuje, aby si dávali pozor. Nebezpečné telefonáty už potvrdil aj známy operátor O2, pričom je veľká pravdepodobnosť, že ich eviduje aj Telekom, Orange či 4ka.

Samotné podvodné volania pochádzajú zvyčajne zo Slovenských čísel, takže je ich prakticky nemožné odlíšiť od bežných telefonátov. Poväčšine však majú jedného spoločného menovateľa a tým je podľa O2 anglický jazyk.

Akonáhle vám teda niekto zavolá a vy budete počuť človeka hovoriaceho po anglicky, ktorý sa od vás snaží získať osobné údaje, máte skoro 100 % istotu, že vás chce podviesť.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Podvodníci tiež zneužívajú strach ľudí a tvária sa, ako policajti či dokonca Interpol. Skutoční policajti ale upozorňujú, že s ľuďmi takýmto spôsobom zo zásady nekomunikujú. Ak teda niečo podobné zažijete na vlastnej koži, to najlepšie čo môžete urobiť je zložiť telefón a číslo nahlásiť.

Z našej skúsenosti vieme, že telefonickí podvodníci môžu byž aj oveľa sofistikovanejší a mali by ste pred nimi upozorniť najmä seniorov vo vašom okolí. Veľakrát totiž ide o cudzincov, ktorí ovládajú náš jazyk alebo dokonca o Slovákov, ktorí sa vydávajú za policajtov, osobných bankárov a podobne.

Podvody sú dokonca tak sofistikované, že sa vám na displeji nezobrazí číslo ale rovno názov vašej banky alebo napríklad text „Polícia SR“. Ako sme už ale napísali vyššie, tieto inštitúcie s vami takýmto spôsobom nikdy telefonovať nebudú. Dávajte si pozor!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Služba HBO MAX oficiálne dorazila na Slovensko. Koľko stojí a ako ju aktivovať?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -