Počas uplynulých rokov sa na Slovensku rozmohli početné telefonické a internetové podvody, ktorých cieľom je získať od bežných ľudí osobné údaje a následne prístup ku peniazom v banke. Podvodníci, ktorí sa týmto spôsobom živia, pochádzajú väčšinou zo zahraničia a ak vás raz nachytajú, je len veľmi malá šanca, že sa ku svojim peniazom ešte niekedy dostanete. O najnovších prípadoch informuje portál Živé.

Najlepším spôsobom, ako sa nestať obeťou podvodu je naň celkom pochopiteľne nenaletieť. Polícia preto začala šíriť osvetu a upozornenia, v ktorých Slovákov varuje, aby si dávali pozor. Nebezpečné telefonáty už potvrdil aj známy operátor O2, pričom je veľká pravdepodobnosť, že ich eviduje aj Telekom, Orange či 4ka.

- Reklama -

Samotné podvodné volania pochádzajú zvyčajne zo Slovenských čísel, takže je ich prakticky nemožné odlíšiť od bežných telefonátov. Poväčšine však majú jedného spoločného menovateľa a tým je podľa O2 anglický jazyk.

Akonáhle vám teda niekto zavolá a vy budete počuť človeka hovoriaceho po anglicky, ktorý sa od vás snaží získať osobné údaje, máte skoro 100 % istotu, že vás chce podviesť.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Podvodníci tiež zneužívajú strach ľudí a tvária sa, ako policajti či dokonca Interpol. Skutoční policajti ale upozorňujú, že s ľuďmi takýmto spôsobom zo zásady nekomunikujú. Ak teda niečo podobné zažijete na vlastnej koži, to najlepšie čo môžete urobiť je zložiť telefón a číslo nahlásiť.

Z našej skúsenosti vieme, že telefonickí podvodníci môžu byž aj oveľa sofistikovanejší a mali by ste pred nimi upozorniť najmä seniorov vo vašom okolí. Veľakrát totiž ide o cudzincov, ktorí ovládajú náš jazyk alebo dokonca o Slovákov, ktorí sa vydávajú za policajtov, osobných bankárov a podobne.

Podvody sú dokonca tak sofistikované, že sa vám na displeji nezobrazí číslo ale rovno názov vašej banky alebo napríklad text „Polícia SR“. Ako sme už ale napísali vyššie, tieto inštitúcie s vami takýmto spôsobom nikdy telefonovať nebudú. Dávajte si pozor!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -