Na slovenskom telekomunikačnom trhu došlo ku mimoriadne zaujímavej dohode medzi spoločnosťami O2 a Slovak Telekom. Tieto dve spoločnosti sa rozhodli, že spolu budú zdieľať mobilnú sieť, čoho výsledkom budú samé benefity. Nejde len o spomínané rýchlejšie nasadzovanie inovácií a kvalitnejší signál, ale aj šetrenie nákladov a životného prostredia.

O2 aj Slovak Telekom si od tohto kroku sľubujú zlepšenie zákazníckej skúsenosti, zvýšenie kapacity siete a hlavne rozšírenie jej pokrytia do ďalších končín v rámci krajiny. Nová dohoda má mať podľa tlačovej správy veľmi pozitívny vplyv na rozvoj najmodernejšej 5G siete. Navyše prostriedky, ktoré sa podarí ušetriť, môžu spoločnosti investovať do jej ďalšej expanzie, či optického prepojenia základňových staníc.

Zároveň by mal byť tento krok veľmi výhodný aj pre životné prostredie, nakoľko zdieľaním mobilnej siete sa podarí znížiť celková spotreba elektrickej energie. Igor Tóth zo spoločnosti O2 Slovensko dodal, že aj keď došlo ku dohode, tá nebude mať nijaký vplyv na vzájomný konkurenčný boj medzi operátormi, ktorí sa týmto spôsobom budú snažiť bojovať o priazeň zákazníkov svojim unikátnym portfóliom produktov a služieb a kvalitou zákazníckej starostlivosti.

Loopi Eco Case
Reklama

Generálny riaditeľ Slovak Telekom a T-Mobile Czech Republic José Perdomo Lorenzo naopak dodal, že  rastúcimi nákladmi na vývoj sietí prichádzajú na trh nové riešenia, ako ich zefektívniť. Podľa neho je najvyšší čas na to, aby operátori začali zdieľať siete, nakoľko prechádzajú masívnou modernizáciou, ktorá súvisí s nasadzovaním 5G.

Dohoda podľa Lorenza napĺňa všetky regulačné povinnosti a zároveň rešpektuje nezávislosť operátorov inovovať a odlíšiť sa od konkurencie.

Čo by ste mali vedieť o plánovanom zdieľaní 5G sietí

  • Proces zdieľania sietí bude prebiehať postupne po jednotlivých lokalitách, pričom jeho zavŕšenie očakávajú operátori v horizonte dvoch až troch rokov, zohľadňujúc objektívne dôvody náročnosti celého projektu.
  • Bratislavy a Košíc sa táto dohoda o zdieľaní sietí nedotkne a operátori budú v týchto mestách spravovať svoje siete samostatne.
  • Zvyšok Slovenska bude rozdelený na dve oblasti, s približne rovnakým počtom základňových staníc, o ktorých servis a prevádzku sa budú operátori starať v zmysle podpísanej dohody.
  • Zdieľanie sietí sa v zmysle dohody nijako nedotkne komerčnej nezávislosti operátorov a teda zachová vysokú konkurencieschopnosť na mobilnom trhu. Každý operátor bude mať naďalej svoju ponuku mobilných služieb, či ide o paušály, predplatené karty alebo iné riešenia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Porovnali sme 5G pokrytie troch slovenských operátorov. Z výsledku budete prekvapení (+ mapa pokrytia)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -