Smartfón sa stal pre mnohých z nás nevyhnutnou súčasťou každodenného života. Cez toto zariadenie komunikujeme, zisťujeme, čo je nové vo svete a tiež platíme účty. A hoci sú moderné smartfóny pre bežného používateľa bezpečné, stále sú tu aplikácie, ktoré si do nich môžeme stiahnuť externe a predstavujú zásadné riziko. Teraz pred nimi varuje aj Slovenská sporiteľňa.

Tá na svojom webe odhalila nebezpečné apky, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre vaše súkromie a financie. Najväčší problém je v tom, že tieto aplikácie po inštalácii požadujú rôzne povolenia, a ak im ich udelíte, otvoríte dvere podvodníkom do vášho zariadenia. Týka sa to najmä používateľov s operačným systémom Android, no pre istotu si skontrolujte aj váš zoznam apiek v iOS zariadeniach.

Konkrétne aplikácie, na ktoré upozorňuje Slovenská sporiteľňa, sú: PDF AI: Add-on, Android Cleaner, Android Core OS, TestApk, a PDF Reader. Finančná inštitúcia dokonca varuje, že niektoré z nich môžu zasiahnuť do vašej bankovej aplikácie a autorizovať platby bez vášho vedomia.

Banka tiež zverejnila postup, čo má človek robiť, ak jednu z týchto apiek má vo svojom smartfóne nainštalovanú:

  • Najprv obnovte továrenské nastavenia vášho telefónu, čo znamená, že všetky dáta vrátane aplikácií, fotografií a kontaktov budú vymazané.
  • Potom si znovu nainštalujte všetky potrebné aplikácie, vrátane bankovej aplikácie, ako je George, a nezabudnite si zmeniť heslá, nielen k bankovej aplikácii, ale aj k ostatným službám, ako sú e-maily a sociálne siete.

Prečo je to dôležité aj pre Apple používateľa? 

iPhone 15 v čiernej farbe
Zdroj: SvetApple

Ako ste už asi pochopili, tento problém sa v súčasnosti netýka až tak iOS používateľov, ako ľudí s operačným systémom Android. Dôvodov, prečo o tom informujeme je však viac. V prvom rade to krásne ukazuje, aké môže byť nebezpečné sťahovanie apiek mimo App Store, ktoré bude možné už v marci 2024 po aktualizácii iOS 17.4 na celom území Európskej únie.

Apple platforma bude kvôli novému zákonu o digitálnych trhoch oveľa viac zraniteľná a ohrozovaná rôznymi vírusmi, malvérmi a podobne.

Tým druhým dôvodom je fakt, že mnoho Apple používateľov používa aj zariadenia s operačným systémom Android. Ide napríklad o firemné smartfóny, na ktoré sa často zabúda. A keďže sú aplikácie navrhnuté tak, že pôsobia dôveryhodne a niekomu môže pripadať, že majú byť súčasťou operačného systému „Android Core OS„, alebo „Android Cleaner„, pre istotu si to skontrolujte. Nikdy totiž neviete, aká hrozba na vás v tomto smere číha.

Prečítajte si tiež  Twitter má obrovský výpadok. Nefunguje nikomu po celom svete, vrátane Slovenska!

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -