V uplynulých dňoch sa na sociálnych sieťach objavilo video zachytávajúce rozhovor moderátora RTVS Miroslava Frindta s Petrom Pellegrinim, lídrom politickej strany Hlas a aktuálne aj kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky. Problém je však v tom, že táto komunikácia je upravená počítačom a v skutočnosti ide len o deepfake výtvor. Informuje o tom portál Omediach.sk.

V krátkom videu hovorí Peter Pellegrini o údajnej spolupráci medzi vládou a spoločnosťou s názvom „Solnaft“ spolu s možnosťami investovania pre bežných ľudí. Video sa začína hlasom moderátora, ktorý vyjadruje nadšenie pre Petrových podporovateľov, po ktorom nasledujú otázky o možnostiach investovania do spoločnosti Solnaft. Pellegriniho hlasom je naznačené, že ľudia môžu na tejto investícii zarobiť. Samozrejme, že ide o podvod.

Samotné video si môžete pozrieť nižšie. Pozorní sledovateľ si okamžite všimne chyby, na základe ktorých posúdi, že v tomto prípade nejde o realitu. Dalo by sa povedať, že tento deepfake nie je spracovaný práve najlepšie, no stále existuje riziko, že naň niekto naletí.

Celý pôvodný rozhovor, z ktorého bol vytvorený deepfake nájdete na tomto odkaze.

Na deepfake si treba dávať pozor. Bude toho viac 

V tejto súvislosti treba upozorniť na fakt, že hoci je v tomto prípade pomerne jasné, že ide o klasický deepfake, moderné technológie, pokročilé počítačové algoritmy a tiež umelá inteligencia môže v blízkej budúcnosti zaistiť, že sa budeme stretávať s podobnými výtvormi, pri ktorých to až také zreteľné nebude.

Deepfake je nebezpečná praktika, pri ktorej dokážu podvodníci použiť tvár aj hlas obete a vytvoriť pomocou nich falošnú správu, ktorej budú dôverovať blízki, alebo priaznivci danej osoby.

Zvyčajne je cieľom získať od ľudí finančné prostriedky na pomoc, rôzne investície a podobne. Aj preto si vždy overujte informácie a nenechajte sa nachytať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Instagram zavádza ďalšie revolučné vylepšenie: Podporí vašu kreativitu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -