Výrobcovia elektronických zariadení si dnes dávajú veľký pozor na to, aby neohrozovali svojich zákazníkov. Neplatí to ale pre všetkých. Ako upozorňuje portál Chip.cz (na základe upozornenia od Českej obchodnej inšpekcie), na trhu sa objavila nabíjačka, ktorá môže byť životu nebezpečná. Nakoľko má nedostatočnú izoláciu, ľahko pri nej môže dôjsť ku zásahu elektrickým prúdom.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

- Reklama -

Konkrétne ide o príslušenstvo NATEC 2,1A 2xUSB, ktoré sa podľa ponuky slovenských e-shopov predávalo aj u nás. Dobrá správa ale je, že v tejto chvíli nie je v ponuke žiadneho predajcu. Pravdepodobne to má svoj dôvod.

Zariadenie sa predávalo s nasledujúcimi špecifikáciami: AC 110-240V, 50/60Hz, 0,3A, výstup: DC 5V – 2,1 A. Nabíjačka v praxi disponovala dvoma USB-A portami s maximálnym výkonom 10 W a o výrobu sa starala poľská spoločnosť Impakt S.A. Produkcia však mala prebiehať v Číne.

Česká obchodná inšpekcia na základe svojich zistení zakázala výrobcovi dodávať túto nabíjačku na trh a takisto nariadila jej stiahnutie z predaja. Výrobok bol zároveň nahlásený kontaktnému miestu MPO a informácie o ňom boli zverejnené v systéme Safety Gate.

Nabíjačka, ktorá vás môže zabiť 

Nebezpečná nabíjačka NATEC
Zdroj: Natec

No a čo vám vlastne pri nabíjačke NATEC hrozí? Pri preskúmaní zariadenia sa zistilo, že vplyvom nedostatočnej izolácie môže dôjsť ku zásahu elektrickým prúdom. Práve ten môže spôsobiť nepekný úraz alebo dokonca smrť.

Stačí, keď sa používateľ dotkne USB konektoru v tele výrobku, na ktorom sa vyskytuje sieťové napätie až 230V. Spôsobovala to nedostatočná izolácia medzi primárnou a sekundárnou časťou nabíjačky.

ČOI tiež upozorňuje, že na trhu môže byť viacej takýchto nabíjačiek, pričom len v roku 2021 otestovala produkty od výrobcov tretích strán a až 19 z 27 v skúškach pohorelo, pretože obsahovali závažné nedostatky.

Aj preto vám odporúčame, aby ste v takomto prípade nešetrili a investovali do originálov. Nikdy totiž neviete, čo si presne kupujete – ak ide o neznámu značku. Poškodiť to nemusí len zariadenie ale aj vaše zdravie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -