Internet je miesto, na ktoré sa v poslednej dobe nasťahovalo množstvo podvodníkov z „offline sveta“. Tí sa naučili používať tie najsofistikovanejšie metódy, s ktorými vás dokážu pripraviť o vaše celoživotné úspory. Najhoršie je, že na všetko prídete až vtedy, keď je neskoro a ku peniazom sa prakticky nedá dostať. O najnovšej praktike podvodníkov teraz píšu policajti na svojom Facebooku.

Ochrancovia zákona konkrétne uvádzajú, že nový masový podvod, ktorý sa v uplynulých dňoch rozšíril na celom Slovensku zneužíva meno slovenskej banky (VUB). Zároveň zdôrazňujú, aby ste za žiadnych okolností neklikali na odkaz, ktorý je priložený v SMS správe. Spôsobiť vám to môže samé problémy.

- Reklama -

Ide totiž o klasický pishingový útok, ktorý sa snaží získať vaše osobné údaje prostredníctvom falošnej stránky banky. V praxi to funguje tak, že potom, ako do kolóniek zadáte svoje číslo karty, podvodníci získajú prístup ku vášmu účtu a celý vám ho vybielia. Tento proces môže trvať len pár desiatok minút po tom, ako spravíte prvú chybu.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Banner
REKLAMA

Policajti zároveň zdôrazňujú, že banky takýmto spôsobom nekomunikujú. Pokiaľ vám teda príde podobná SMS správa, automaticky ju vymažte a ak si nie ste istí, radšej do banky zavolajte (skrz oficiálne číslo, nie to, z ktorého prišla správa) prípadne sa zastavte na pobočke.

Polícia tiež píše, že ak ste náhodou na podvod naleteli a z karty vám zmizli peniaze, okamžite zavolajte do svojej banky, aby vám zablokovala kartu a zastavte sa na polícii podať trestné oznámenie.

My už iba doplníme, že nové podvody cielia na obyčajných ľudí sú robené presne tak, aby ste si nevšimli, že nejde o oficiálnu komunikáciu zo strany finančnej inštitúcie. To, že naletíte nie je žiadna hanba a preto sa nebojte situáciu riešiť.

Loopi banner reklama
REKLAMA

Rovnako tak skúste pred týmto typom podvodu varovať aj svojich blízkych, najmä tých v staršom veku, ktorí s podobnými SMS správami alebo internetovými podvodmi nemajú dostatok skúseností. Tieto osoby bývajú podvedené najčastejšie a prevencia môže trvať len niekoľko minút.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -