Pokiaľ máte vlastné bývanie (domácnosť), prípadne firmu s minimálne troma zamestnancami, mali ste povinnosť platiť každý jeden mesiac koncesionárske poplatky. Ich výška sa od roku 2003 nezmenila, pričom predstavovala čiastku na úrovni 4,64 € / mesačne. Čoskoro sa však všetko zmení, nakoľko štát tento poplatok úplne zrušil.

Zmena začne platiť 1.7.2023, pričom pokiaľ ste doposiaľ platili koncesionárske poplatky, už to robiť nemusíte. Nie je potrebné odosielať žiadnu žiadosť, nakoľko táto povinnosť zaniká automaticky. Rovnako tak platí, že pokiaľ ste koncesionárske poplatky platili skrz trvalý príkaz (ako obrovské množstvo Slovákov), mali by ste ho urýchlene zrušiť.

Ako informuje portál Teraz.sk (TASR), pokiaľ ste úhradu koncesionárskeho poplatku vykonali prostredníctvom SIPO, nemusíte robiť žiadne dodatočné kroky. Pri mesačných úhradách mala byť splatnosť do 30. júna, pri polročných úhradách do 31. januára a pri štvrťročných úhradách zase 31. januára a 30. apríla. Pokiaľ niekto uhradil poplatok na celý rok dopredu, bude mu vrátená suma za 6 mesiacov v druhom polroku 2023.

RTVS tiež zdôrazňuje, že bude posielať domácnostiam, alebo firmám výzvu na úhradu, pokiaľ bude u niekoho evidovať nedoplatok. Tieto výzvy majú byť fyzickým alebo právnickým osobám doručované aj po 30. júni 2023.

Z čoho bude platená RTVS po novom? 

Štát síce zrušil koncesionárske poplatky, no verejnoprávne vysielanie musí naďalej financovať. Po novom na to bude slúžiť štátny príspevok, ktorý má predstavovať 0,17 % z HDP.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Prečo Apple TV nesmie u teba doma chýbať?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -