Na slovenskom Facebooku sa šíri nový typ podvodu prostredníctvom aplikácie Messenger, o ktorom by mal byť informovaný každý používateľ. Dôležité je vedieť, že ak dostanete správu od niektorého z vašich priateľov, ktorá vyznieva nezvykle a vyžaduje kliknutie na odkaz, je veľmi pravdepodobné, že ide o sofistikovaný podvod. Varuje pred tým facebooková stránka Hoaxy a podvoy.

Tieto správy majú rôzne podoby – môže sa v nich uvádzať, že obsahujú šokujúce video, na ktorom sa nachádzate vy, alebo fotky z autonehody osoby, ktorú poznáte. Útočníci cielia najmä na emócie a tak existujú rôzne varianty týchto správ. A hoci si možno veľa ľudí myslí, že sa na tento postup nenachytajú, stačí chvíľka nepozornosti a ocitnú sa v pasci.

Takto funguje podvod, ktorý vám môže spôsobiť problémy

Hoci to tak na prvý pohľad vyzerá, správa ktorú dostanete neprichádza priamo od vášho priateľa. V tomto prípade už ide o obsah, ktorý sa automaticky šíri cez jeho konto po tom, čo sa kybernetickým zločincom podarilo ukradnúť jeho účet cez podobný odkaz.

Pri kliknutí na priložený link sa vás útočníci pokúsia presmerovať na stránky, ktoré sú navrhnuté tak, aby vás oklamali – nečakajte, že tam nájdete to, čo správa sľubuje. Kliknutím na odkaz naopak môžete naraziť na rôzne nástrahy.

podvod
Zdroj: Hoaxy a podvody

Môže ísť o prihlásenie sa na odber spoplatneného a pochybného obsahu, alebo o falošné phishingové stránky, ktoré sa tvária ako legitímne sociálne siete a žiadajú vaše prihlasovacie údaje.

Zadanie údajov na takýchto stránkach môže viesť k tomu, že podvodníci získajú prístup k vášmu účtu a zneužijú ho rôznymi spôsobmi. Ďalej môžete nevedome stiahnuť škodlivý softvér, ktorý využije zoznam vašich priateľov alebo iné dáta z vášho zariadenia na šírenie podobných správ. Je toho naozaj veľa.

Ako sa brániť?

Ak dostanete podozrivú správu, nepodliehajte pokušeniu kliknúť na akýkoľvek link. Namiesto toho kontaktujte priateľa, od ktorého správa prišla iným spôsobom a overte si, či je jeho účet stále v bezpečí.

Ak o podozrivej správe nič nevie, odporučte mu, aby na túto situáciu upozornil všetkých ostatných priateľov. Takisto by si mal zmeniť prístupové heslo od účtu, pokiaľ sa doň ešte vôbec dostane (urobiť to môže aj útočník).

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple rozšíri svoj program App Store Foundations do ďalších 29 krajín v Európe. Bude sa to týkať aj Slovenska?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -