V dnešnom digitálnom svete sa objavuje množstvo podvodníkov, ktorí zneužívajú dôverčivosť, alebo nepozornosť ľudí. Na našom webe o tom informujeme prakticky na dennej báze. Napriek tomu sa stále nájdu takí, ktorí na triky kriminálnikov naletia. Ten posledný je podľa Mobilizujeme veľmi sofistikovaný.

Po novom sa podarilo spoločnosti Check Point Software Technologies detegovať ďalšie triky, pomocou ktorých sa od vás snažia získať podvodníci vaše používateľské heslá s cieľom nezákonného obohatenia sa. Títo ľudia sa zvyčajne spoliehajú na témy, ktoré sú široko rozšírené v spoločnosti a zároveň pôsobia aktuálne. Aj preto si treba dávať na všetky SMS správy, ale aj e-maily obrovský pozor.

Útočníci majú takmer vždy len jeden cieľ, váš bankový účet. Využívajú na to takzvaný phishing a teda metódu, pomocou ktorej im nevedomky odošlete svoje prihlasovacie meno, číslo karty, e-mail a taktiež heslo.

Robí sa to tak, že hackeri vytvoria falošné verzie internetových stránok (vašej banky), kam vás cez SMS správu donútia prihlásiť sa.

Podvodníci vás nachytajú práve na peniazoch

hacker
Zdroj: Bing

Po zadaní mena a hesla sa však nedostanete ku svojmu účtu, ale tieto údaje odošlete do databázy úplne cudzím osobám, ktoré ich dokážu behom minút zneužiť a okradnúť vás o peniaze. Takto jednoduché to skutočne je.

V susednom Česku na to momentálne zneužívajú tému dávok a príspevkov od štátu, na ktoré má daný používateľ údajne nárok. Ľudia, ktorí sú v nepriaznivej životnej situácií sa na tieto praktiky dokážu nachytať. Vy však nie.

Pamätajte si, že pokiaľ by vám takáto dávka prišla, určite vás o tom nebudú informovať pomocou SMS správy, ale priamo oficiálnym listom do schránky.

Rovnako už vôbec po vás nikto nebude chcieť zadávať bankové údaje do dotazníka, ktorý vám prišiel v správe z cudzieho čísla na mobil.

Banky veľmi dobre poznajú tieto typy podvodov a preto s vami komunikujú úplne iným spôsobom. Nenechajte sa teda nachytať a pred týmito rizikami informujte aj svojich blízkych.

A ak ste už osobné údaje niekde zadali, nie je to žiadna hanba. Ihneď však informujte svoju banku, aby vám zablokovala kartu a prihlasovacie údaje do internet bankingu. Stať sa to môže naozaj každému, veď nikto nie sme dokonalí.

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: WhatsApp prinesie v EÚ obrovské vylepšenie. Oceníte ho aj vy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.