Ako píše zahraničný portál Executivetraveller, letecké spoločnosti by mohli už čoskoro povoliť používanie mobilných telefónov počas letov. Ľudia by si tak vedeli zavolať prostredníctvom 5G siete a neohroziť tak prevádzku letu.

Reklama: Pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpotE-shop ponúka aj zľavyvďaka ktorým ušetríte stovky eur

Európska únia tento oznámila, že dá zelenú rozsiahlemu zavádzaniu 5G služieb v lietadlách, ktoré budú fungovať za pomoci špeciálnych „pikobuniek“. Tie sa majú pripájať priamo k satelitom a následne odrážať signály späť na Zem.

Niektoré frekvencie v spektre 5G – potenciálne v pásmach „milimetrových vĺn“ majú síce krátky dosah, no zato vysokú kapacitu. Práve tie budú určené na mobilné pripojenie počas letu, vďaka čomu budú môcť pasažieri komunikovať so svetom aj mimo Wi-Fi, ktorá sa dnes v lietadlách stáva čoraz väčším štandardom.

Európska komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že nové pravidlá umožnia cestujúcim telefonovať a prijímať hovory, textové správy a dáta rovnako ako na zemi.

5G sprístupní inovatívne služby pre ľudí a príležitosti na rast pre európske spoločnosti,“ sľubuje Thierry Breton, komisár EK pre vnútorný trh.

V USA na to majú iný názor 

Krídlo lietadla v oblakoch
Zdroj: Unsplash / Ross Parmly

Letecká bezpečnosť je v súčasnosti na extrémne vysokej úrovni a v USA berú každý jej aspekt mimoriadne vážne.

Aj preto americká Federálna komisia pre komunikácie v roku 2020 zmarila plány na povolenie hlasových a dátových služieb počas letu prostredníctvom mobilných bezdrôtových frekvencií.

Dôvodom bol najmä silný odpor pilotov leteckých spoločností a taktiež letušiek, ktorí sa obávali narušenia vlastnej ale aj národnej bezpečnosti. Ako sme už spomenuli vyššie, v mnohých letoch sa už dnes dá telefonovať, no je to extrémne drahé.

A ak by ste chceli využívať hlasové služby prostredníctvom Wi-Fi siete (napríklad WhatsApp či Skype), ani tu neuspejete. Letecké spoločnosti ich totiž blokujú. Nezabudnite nám v komentároch prezradiť, ako sa vám tento nový nápad páči. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple je v pasci: EÚ chce aby dokorán otvoril dvere svojej konkurencii
Môže ťa zaujímať
- Reklama -