Internet sa stal pevnou súčasťou našich každodenných životov. Predstavte si však, že táto technológia z ničoho nič prestane fungovať a kým sa zase obnoví, trvať to môže aj niekoľko dlhých týždňov. Aj keď to znie trochu, ako sci-fi, už začiatkom budúceho roka môže ísť o realitu.

Odborníkom a vedcom sa totiž podarilo zistiť, že ku Zemi môžu v blízkej budúcnosti doraziť tak silné slnečné búrky, že si to dnes nevieme, ani predstaviť. Práve v ich dôsledku by obyvatelia Zeme mohli pociťovať problémy s internetom po dobu niekoľkých dlhých týždňov. Niečo takéto by napáchalo doslova nepredstaviteľné škody.

Vedci, ktorí študovali slnečnú aktivitu slnka tvrdia, že každých 11 rokov prejde Slnko unikátnou fázou, známou ako „slnečné maximum„.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

V rámci nej sa na jeho povrchu začnú objavovať tmavé škvrny, ktoré vyžarujú na našu planétu prudkú výbušnú energiu a sú spôsobené zmenou magnetického poľa Slnka.

Slnečná búrka môže v roku 2024 vypnúť na niekoľko týždňov internet 

Vesmírna agentúra NASA pôvodne predpovedala, že ďalšie slnečné maximum začne až koncom roka 2025. S tým však nesúhlasí štúdia, ktorú viedol Dr. Dibyendu Nandi.

Tento popredný fyzik z IISER Kalkata Center of Excellence in Space Sciences v Indii predpovedá, že ďalšie slnečné maximum začne už čoskoro, začiatkom roka 2024. A mal by sa na to pripraviť skutočne každý.

Podľa jeho slov, ktoré odzneli v rozhovore pre Mail Online, v súčasnosti nie je možné v takomto predstihu predpovedať intenzitu a možné následky slnečných búrok. Každopádne by sme sa však mali pripraviť na to, že jedna z nich môže prísť už na budúci rok.

Najintenzívnejšie búrky môžu niekedy viesť ku katastrofálnemu rozpadu obežnej dráhy satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme a narušiť satelitné služby, ako sú komunikačné a navigačné siete“ povedal Nandi v rozhovore.

Pokiaľ by zem zasiahla silná geomagnetická búrka, mohlo by to znamenať narušenie mnohých technologických nástrojov, na ktorých sme závislí každý jeden deň.

Uvidíme teda, ako to v roku 2024 dopadne. Ak nás aj zasiahne silná geomagentická búrka, dúfajme, že jej vplyv budeme pociťovať maximálne niekoľko minút či hodín a nie dní ani týždňov. Ako sme už totiž napísali vyššie, bola by to katastrofa.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Za toto hrozí Slovákom pokuta až 100 €. Nepodceňte to

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -