Zdieľané elektrické kolobežky za v uplynulých rokoch rozšírili po slovenských mestách, ako huby po daždi. Relatívne lacný a rýchly spôsob dopravy využíva obrovské množstvo z nás, no ako sa ukazuje, nie všetci sú zo zdieľaných kolobežiek nadšení. Ako informuje RTVS, ľudia začali spisovať petíciu za zákaz používania zdieľaných kolobežiek v mestách. Nie je to však všetko.

Rovnako požadujú aj sprísnenie pravidiel pri používaní súkromných elektrických kolobežiek, ktoré by mohli byť obsiahnuté v pripravovanej novele zákona. Všetko to odštartovala nehoda v Trenčíne, pri ktorej 30 ročný kolobežkár narazil do 63 ročnej chodkyne mimo prechodu pre chodcov a tá nehodu neprežila. Spomínanú petíciu za zákaz zdieľaných elektrických kolobežiek v slovenských mestách už podpísal aj jej syn, ktorý uviedol, že kolobežkár bol pod vplyvom alkoholu a išiel príliš rýchlo.

Na celú túto tragédiu už reagovala aj trenčianska polícia, ktorá spustila kontroly zamerané na kolobežkárov a cyklistov. Trvalo len štyri hodiny, kým sa im podarilo zachytiť 11 rôznych priestupkov. Alkohol figuroval až u piatich z nich. Polícia má v týchto kontrolách pokračovať naďalej.

Ľudia volajú po zákaze zdieľaných elektrických kolobežiek z celého sveta. V Paríži už dostali červenú 

Kolobežku Xiaomi Mi Electric Scooter 3
Zdroj: Xiaomi

Problémy so zdieľanými elektrickými kolobežkami nemáme len na Slovensku. Z celého sveta sa ozývajú hlasy, že sú v súčasnosti nebezpečné a je potrebné ich regulovať. Medzi najväčšie problémy patrí príliš vysoká povolená rýchlosť, ktorou je možné s týmito kolobežkami jazdiť po chodníkoch.

Rovnako vodiči často nedodržiavajú predpisy stanovené zákonom a sú účastníkmi dopravných nehôd. Ich úplný zákaz už napríklad schválilo aj francúzske mesto Paríž.

RTVS ku celej téme dopĺňa aj vyjadrenie Ministerstva vnútra, v ktorom sa uvádza, že polícia postupne zbiera poznatky a skúsenosti s používateľmi elektrických kolobežiek.

Následne ich bude zohľadňovať pri pripravovanej novele zákona o cestnej premávke, ktorá by sa mala predložiť do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu niekoľkých mesiacov. Uvidíme teda, ako to celé dopadne.

Problematika už navyše navštívila aj Európsky parlament, podľa ktorého by mali mať všetci vodiči elektrických kolobežiek uzatvorené PZP (povinné zmluvné poistenie) podobne, ako to máme napríklad na autách. Táto zmena začne platiť od budúceho roka.

Samotnú petíciu za zákaz zdieľaných elektrických kolobežiek nájdete po kliknutí na tento odkaz. V čase písania tohto článku ju podpísalo viac, ako 1 600 zúčastnených. Pridáte sa?

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Podvodník okradol slovenskú seniorku o 275 900 €
Môže ťa zaujímať
- Reklama -