Elektrické kolobežky sú populárny dopravný prostriedok, ktorý aj v našich končinách využívajú tisíce Slovákov. Za posledných 5 rokov ale vzrástol počet ich nehôd až desaťnásobne. Európska únia preto schválila smernicu, podľa ktorej bude nutné mať na jazdu na kolobežke uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Téme sa venovala Uniqa.

S kolobežkami bude možné aj naďalej jazdiť po chodníkoch, avšak iba rýchlosťou chôdze. Na cestách budú potom platiť všetky pravidlá cestnej premávky. Akékoľvek kolízie sa budú posudzovať ako dopravné nehody a vodič kolobežky bude môcť dostať aj blokovú pokutu. Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctvo (GDV) uvádza, že kolízia chodca s kolobežkou sa vyrovná sile na úrovni 150 kg, čo je ekvivalentom šiestim vreciam cementu. Je to teda veľmi nebezpečné.

UNIQA si vedie štatistiku, podľa ktorej vieme zistiť, že najčastejšie hlásené škody súvisiace s jazdou na elektrickej kolobežke, sú nárazy do klasických vozidiel, ktoré stoja na ulici. Rovnako ide aj o kolízie s chodcami či iné úrazy. Pokiaľ nehodu zavinil vodič kolobežky, vinníkom aj zodpovednou osobou je on sám.

„V prípade, že majiteľ kolobežky má uzatvorené poistenie domácnosti, v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti má poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobí svojou jazdou. Škodu v takom prípade za neho uhradí poisťovňa,“ hovorí Zdeněk Hruška, manažér poistenia majetku UNIQA.

Vyššie uvedené platí aj v prípade, že jazdíte na prenajatej kolobežke na Slovensku alebo inde v Európe. Služby na ich požičiavanie sú veľmi populárne a rozšírené najmä vo väčších mestách.

„Samozrejme, môžu nastať prípady, ak by príčinou kolízie či nehody bol zlý technický stav kolobežky. V takom prípade, hlavne ak tento stav nemohol byť zjavný pre užívateľa kolobežky, by niesol zodpovednosť za zanedbanú údržbu predovšetkým majiteľ alebo prevádzkovateľ týchto elektrických kolobežiek,“ upozorňuje Zdeněk Hruška.

PZP na elektrické kolobežky 

Aj keď v tejto chvíli neexistuje žiadna povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie (PZP) na elektrickú kolobežku, zdá sa, že sa všetko zmení od budúceho roka. Dôvodom je narastajúci počet dopravných nehôd a škôd, ktoré tieto dopravné prostriedky spôsobujú.

Európsky parlament už schválil pravidlá, podľa ktorých budú musieť mať uzavreté PZP všetky kolobežky a elektrické segwaye, ktorých maximálna rýchlosť presahuje 25 km/h. Rovnako tak bude treba uzavrieť PZP na kolobežky, ktoré jazdia 14 km/h no vážia viac, ako 25 kg. Nová smernica by mala začať platiť aj na Slovensku najneskôr od 1. januára 2024.

Prečítajte si tiež  Posledná šanca na nákup AirTagu za 27,5 eur. Apple toto zariadenie zdražuje

„S masívnym využívaním elektrických kolobežiek totiž výrazne rastie počet kolízií a dopraných nehôd, v zahraničí dokonca pribúdajú nehody so smrteľnými následkami. Dalo sa preto očakávať, že na pôde EÚ príde k návrhom na efektívne vymáhanie preplatenia škôd, preto túto iniciatívu len vítame,“ hovorí Zdeněk Hruška z UNIQA.

Dobrou správou je aspoň to, že ak vlastníte elektrický bicykel, budete spadať do výnimky, v rámci ktorej žiadne PZP nepotrebujete. Ani to sa však netýka všetkých členských krajín EÚ. Napríklad v Nemecku alebo Francúzsku takáto povinnosť vzniká.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -