Tatra Banka zverejnila na svojom webe oficiálnu správu, v ktorej svojich zákazníkov varuje pred nebezpečným smishingovým útokom. Pokiaľ človek náhodou naletí, stáť ho to môže obrovské množstvo peňazí. Ohrozené sú najmä staršie osoby.

Takzvaný smishing je špeciálny spôsob získavania citlivých bankových informácií prostredníctvom sms správy. Útočník sa snaží vyvolať pocit dôvery prostredníctvom sofistikovaných technických riešení, pri ktorých zneužíva počas kontaktovania klienta meno bankovej inštitúcie.

Za zmienku tiež stojí termín „vishing“, ktorý predstavuje spôsob získavania citlivých bankových informácií cez telefón. Útočník sa opäť snaží vyvolať pocit dôvery a rovnako aj naliehavosti.

Žiaľ, aj tieto podvody sú v súčasnosti na Slovensku rozšírené, pretože fungujú. Ľudia si to ale uvedomujú až neskoro. Viac sme sa téme venovali v samostatnom článku.

Dôvod, prečo na tieto podvody Slováci ľahko naletia je ten, že sa im na displeji smartfónu môže zobrazovať ako odosielateľ správy alebo zdroj prichádzajúceho hovoru Tatra banka (prípadne iná banková inštitúcia), no v skutočnosti za ňou stojí podvodník.

Zopár tipov, ako nenaletieť a neprísť o všetky peniaze 

Tatra Banka na svojom webe tvrdí, že nikdy nežiada citlivé osobné a bankové informácie cez sms správu a priložený link. Toto je prvý varovný signál, že komunikujete s hackerom, respektíve podvodníkom, ktorý vás chce oklamať.

Inštitúcia zároveň vytvorila zoznam citlivých údajov, ktoré by ste nikdy nemali zdieľať s treťou stranou – aj keby všetko nasvedčovalo tomu, že ide o banku:

  • číslo platobnej karty, CVV kód a platnosť z platobnej karty,
  • PID klienta spolu s heslom do Internet bankingu,
  • kódy z Karty a čítačky pre riešenia rôznych neštandardných situácií.

V prípade, že sa stretnete s týmto typom podvodného konania, kontaktujte Tatra Banku na e-mailovej adrese digitalnabezpecnost@tatrabanka.sk alebo neodkladne kontaktujte DIALOG Live.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Prvá reklama na iPhone 7
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here