Dennodenne Slovákov informujeme o podvodoch na internete, ktorých je dnes extrémne veľa. Online kriminálnici sa najčastejšie snažia využiť neznalosť, alebo nepozornosť používateľov a pomocou jednoduchých chýb ich systematicky pripravujú o peniaze. Dnes vám ukážeme ďalší takýto prípad, s ktorým sme sa stretli dokonca v redakcii.

Prostredníctvom známeho inzertného portálu naša kolegyňa predávala tovar, na ktorý zareagovala osoba so zvláštnym e-mailom (ten si najskôr nevšimla). V správe sa slušne a gramaticky správne opýtala, či je inzerát ešte aktuálny. Po krátkej potvrdzujúcej odpovedi prišla ďalšia reakcia, ktorá už vyzerala podozrivo a javila jasné známky podvodu.

V prvom rade je to spôsob, akým neznáma osoba komunikuje. V texte urobila hneď niekoľko štylistických chýb, na základe ktorých je zrejmé, že s najväčšou pravdepodobnosťou nepochádza zo Slovenska. Rovnako vyzerá zvláštne aj jej e-mailová adresa a aby toho nebolo málo, podobné triky s netradičnými spôsobmi platby, aké ponúkla už dobre poznáme.

Ukradnú vám peniaze a vy si to ani neuvedomíte 

Podvodník sa v tomto prípade tvári, že za tovar zaplatil aj s poštovným cez známu prepravnú spoločnosť Packeta (častokrát doloží aj falošnú snímku obrazovky), ktorá si príde po tovar a pošle vám peniaze na účet.

Packeta Podvod
Zdroj: SvetApple

Informácie o svojom účte vrátane údajov, ako číslo vašej karty pritom máte zadať do online dotazníka, ktorý sa tvári, ako oficiálna stránka. Akonáhle to urobíte, podvodník vás môže pripraviť o stovky, či dokonca tisíce eur. Jednoducho si ich stiahne z účtu. S podobnými trikmi sa pri tom stretávame aj na Facebook MarketPlace či iných inzertných portáloch.

Dokonca aj spoločnosť Packeta pred týmito praktikami, ktoré zneužívajú jej dobré meno varuje na svojej internetovej stránke. Nenechajte sa však dobehnúť, ani keď vám takýto e-mail príde od inej prepravnej spoločnosti. Rovnako vám môže prísť SMS správa napríklad od Slovenskej pošty, v ktorej je požadovaná platba za clo (aj keď ste si nič neobjednali).

Zapamätajte si, že v 99 % takýchto prípadov ide o podvod! Informujte o tom aj svojich blízkych. Najmä starší ľudia sú náchylnejší na podobne triky podvodníkov naletieť. Nevyhýbajú sa tomu, ale ani mladí!

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Digitálne euro je skoro tu. Ako ovplyvní hotovosť a prečo ho potrebujeme?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -