Na Slovensku sa udialo niečo, čo sa vám určite nebude páčiť. Pokiaľ ste zákazníkmi TV služieb od spoločnosti Orange, od dnešného dňa si nepozriete niekoľko populárnych českých televíznych staníc. Za týmto rozhodnutím stoja slovenské televízie Markíza a JOJ, ktoré ešte minulý mesiac začali vyzývať telekomunikačných operátorov k tomu, aby začali blokovať české kanály. Téme sa venoval portál Živé.

Markíze JOJke sa konkrétne nepáčilo, že české stanice vysielali obsah (filmy a seriály), na ktorý majú práva pre naše územie práve oni. Pôvodne požadovali, aby boli české TV stanice blokované len v určitom čase no spoločnosť Orange pre Živé potvrdila, že dané kanály vyraďuje zo svojej ponuky úplne. Už sa teda nebudú dať pozrieť. Dôvodom tohto rázneho kroku je pravdepodobne to, že blokovanie obsahu na niekoľko hodín denne je pre TV operátora príliš zložité. Podobný krok zrejme učinia aj ďalší.

O ktoré české televízne stanice týmto krokom prídeme? 

Ovládač od TV
Zdroj: Unsplash / Dario KJZ

Spoločnosť Orange počas dnešného dňa vypína takmer všetky české televízne stanice, ktoré má v súčasnosti v ponuke. Pre portál Živé doplnila, že zákazníci budú na konkrétnych kanáloch informovaní, že dané programy „vzhľadom na licenčné podmienky nie je možné sledovať,“.

Najhoršie na tom je, že české stanice, ktoré sa rušia, sú v našich končinách veľmi populárne. Niektorí diváci ich dokonca sledovali častejšie, ako tie slovenské. Konkrétne ide o:

 • Prima Cool
 • Prima Zoom
 • Prima Max
 • Prima Krimi
 • Prima Love
 • Prima Star
 • ČT Šport
 • ČT Art/:D
 • CNN Prima News

Orange má náhradu no len dočasnú

Logo Orange
Orange

Dobrou správou je aspoň to, že operátor Orange sa na svojich zákazníkov, ktorých týmto krokom musel ukrátiť o deväť českých televíznych kanálov úplne nevykašle. Diváci sa totiž po novom dočkajú náhrady v podobe prémiového balíka programov Discovery Extra, ktorý stojí štandardne 1,5 € / mesačne.

Ten by mal byť k dispozícii úplne zadarmo až do konca roka 2023. Jeho súčasťou sú kanály:

 • Travel Channel
 • Animal Planet HD
 • Discovery Science HD
 • ID HD
 • Discovery Turbo Extra HD
 • Food Network HD

Stalo sa to už aj v minulosti 

Pokiaľ máte pocit, že ste sa už s niečim podobným v minulosti stretli, nie je to náhoda. V roku 2017 sa na slovenskom trhu prestali vysielať viaceré české televízne kanály, medzi ktoré patrila aj Nova alebo Prima.

Loopi
REKLAMA

Výmenou za to bolo pridanie televíznych staníc Nova International a Prima Plus, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na svoj vlastný obsah. Nedochádza tu teda ku konfliktu záujmov so slovenskými stanicami.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Pozor na tieto podvodné SMS správy. Vyzerajú lákavo, no pripravia vás o peniaze

Po najnovších snahách Markízy a JOJky sa ale slovenský a český televízny trh bude musieť ešte výraznejšie oddeliť. A to divákov určite nepoteší.

Televízie chcú týmto krokom získať väčšiu sledovanosť. Je však otázne, či sa im to podarí. Slováci si zvykajú na streamovacie služby

Netflix, HBO Max a Disney+ na obrazovke televízora s červeným pozadím
Zdroj: Unsplash / Thibault Penin (úprava redakcie)

Samotná informácia o tom, že veľký telekomunikačný operátor vypína až deväť českých televíznych staníc určite nahnevala množstvo Slovákov, ktorí sa už začali vyjadrovať v komentároch na sociálnych sieťach.

Navyše, ostatní operátori o tejto zmene ešte stále rokujú no je vysoko pravdepodobné, že to dopadne podobne. V tomto prípade majú v boji s TV Markízou a TV JOJ zviazané ruky.

Otázne však zostáva, ako na túto situáciu zareagujú samotní diváci. Môže sa totiž stať, že veľká časť z nich prestane pozerať slovenské televízne stanice plné reklám úplne a na miesto predplácania drahej TV si radšej predplatia 2 – 3 streamovacie služby ako Netflix, HBO Max, Disney+, SkyShowtime alebo Apple TV+. Koniec koncov, už dnes takto funguje obrovské množstvo divákov. Nechajme sa prekvapiť.

Do komentára nám napíšte, čo si o tejto zmene myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -