Internetových podvodov žiaľ v našom online priestore pribúda a najviac na to doplácajú tí, ktorí sú nepozorní, prípadne nevedia podvod rozlíšiť. Slováci tak prichádzajú niekedy aj o celoživotné úspory, ktoré sami odovzdajú do rúk internetových podvodníkov.

Polícia SR na svojej stránke Hoaxy a podvody začala proti tomuto smutnému trendu bojovať. A zdá sa, že jej kampaň má medzi ľuďmi úspech.

- Reklama -

Na svojom Facebooku zverejnila tri jednoduché body, ktoré by mali pomôcť ľuďom poradiť si s online podvodníkmi. Najskôr ich musia odhaliť, potom ich môžu vysmiať a následne informovať políciu, ktorej vyšetrovatelia môžu konať:

1. Odhaľte podvod

  • Predávate tovar a napíše vám niekto, kto by si ho rád kúpil. Tá osoba však trvá na tom, že vám sama pošle kuriéra. Pozor je to podvod.
  • Príde vám e-mail, kde na vás „polícia a Europol“ podávajú trestné oznámenie. Opäť ide o podvod.
  • Narazíte na komentár, kde vám niekto chce darovať celý svoj majetok. To je snáď jasné, podvod!

2. Vysmejte podvodníka

  • Uložte si obrázok „Mňa neoklameš“ alebo jeho anglickú verziu „Don’t even try“ s logom polície a pošlite ho každému podvodníkovi, na ktorého narazíte. Či už v správach, cez e-mail alebo v komentároch.
  • Takto zistí, že sa nemá ďalej pokúšať a vy neprídete o svoje peniaze.

3. Pošlite polícii snímku obrazovky 

Uložte si fotku obrazovky, kde konverzáciu s podvodníkom pekne vidno. Vyšetrovateľom to pomôže pri odhaľovaní online podvodov a polícií zas na to, aby na tieto metódy upozornili ostatných. Obrázky v slovenčine a angličtine stiahnete pod týmto odstavcom:

Mňa neoklameš iniciatíva polície SR
Zdroj: Polícia SR
Mňa neoklameš iniciatíva polície SR
Zdroj: Polícia SR

Iniciatíva sa už rozbehla a funguje príkladne 

Aj keď je samotná iniciatíva spustená len relatívne krátko, polícia sa už na svojej oficiálnej facebookovej stránke stihla pochváliť, ako jej ľudia vo veľkom nahlasujú podvody a vysmievajú sa podvodníkom. Zdá sa teda, že iniciatíva je úspešná a to je ešte iba na začiatku. Zapojte sa do nej aj vy. Veď nič nemôžete stratiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -