Moderná doba skrýva rôzne nástrahy, ktoré vás môžu pripraviť o financie, či dokonca poškodiť vaše zariadenie. Útočníci využívajú rôzne spôsoby, ako vás kontaktovať, no veľakrát sa spoliehajú na telefonáty, alebo klasickú e-mailovú komunikáciu. Práve pred tou nás varuje aj Národný bezpečnostný úrad.

Aj k nám do redakcie dorazil podozrivý a už na prvý pohľad podvodný e-mail, ktorý údajne pochádza od Europolu. Národný bezpečnostný úrad tvrdí, že správa chodí z gmailovej domény, no v našom prípade bola doména odlišná. Obsah sa však zhodoval.

Správa podľa NBU dorazila dokonca aj na niektoré slovenské ministerstvá, pričom v jej prílohe sa predstavuje „generálny riaditeľ národnej polície Štefan Hamran“. Adresát si najskôr prečíta, že je predmetom niekoľkých prebiehajúcich súdnych konaní týkajúcich sa detskej pornografie a následne je vyzvaný k tomu, aby na správu odpísal a obhájil sa.

Podvodníci ďalej tvrdia, že ak budete správu ignorovať, bude na vás vydaný zatykač a vaša fotografia môže byť uverejnená v médiách, aby vaša „rodina a priatelia videli, čo robíte na počítači”.

Na e-mail neodpovedajte a jeho prílohu nesťahujte ani neotvárajte 

Národný bezpečnostný úrad
Zdroj: Facebook / NBU

Aj keď vás podozrivá správa pravdepodobne zaujme, už len jej neznámy pôvod naznačuje, že ide o klasický internetový podvod.

Druhým indikátorom toho, že niečo nie je v poriadku, je potom pochybná gramatika, ktorá pôsobí, ako by pochádzala z nie príliš sofistikovaného prekladača. Do tretice si môžete všimnúť, že aj grafika na priloženej fotografii (vyššie) pôsobí podozrivo, najmä logo Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktoré je príliš roztiahnuté do šírky.

Nakoniec už asi nemusíme pripomínať, že akoukoľvek interakciou s týmto e-mailom sa vystavujete riziku podvodu alebo inštalácie vírusu do vášho mobilného zariadenia či počítača. Pokiaľ vám teda táto správa dorazila do schránky, v ideálnom prípade ju rovno vymažte a vôbec ju neotvárajte.

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenský operátor zdražuje. Dotkne sa to tisícov klientov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.