Slováci čelia ďalšiemu nepríjemnému problému, v rámci ktorého prichádzajú o svoje peniaze. Ako informuje portál tvnoviny.sk, niektorým ľudom miznú financie priamo z bankových účtov bez toho, aby s tým akokoľvek súhlasili. Spojitosť to má mať so známou aplikáciu Temu, ktorá ponúka možnosť extrémne lacných a výhodných nákupov z Číny.

Tereza, jedna z poškodených, ktorá opísala svoju skúsenosť pre tvnoviny.sk uviedla, že všetko to začalo pomerne nevinne dvomi eurami. Neskôr jej však apka z účtu stiahla 38 € a potom dokonca 49 €. Podobnú skúsenosť uviedol aj Martin, ktorému mala apka strhnúť 19,99 € niekoľkokrát za sebou. Obaja potvrdili, že po tom, čo jednotlivé platby reklamovali, tak im boli vrátane naspäť, no celý prose bol stresujúci a nepríjemný. Navyše si museli zablokovať platobnú kartu.

Do tretice sa pridala aj Natália, ktorá sa stretla s podobným zážitkom a po zablokovaní starej karty musela banke zaplatiť 10 € poplatok za tú novú. Ako sama dodáva, situácia bola zvláštna, nakoľko cez spomenutú aplikáciu ani len nenakupovala. Jediné čo spravila bolo, že sa do nej zaregistrovala cez svoj e-mail, ktorý používa aj na iné podobné e-shopy.

Dokonca bola karta zablokovaná aj jej manželovi, keď jeho banka odhalila podozrivú transakciu. V jeho smartfóne sa takisto nachádzala aplikácia Temu.

Ako dodáva portál tvnoviny, všetci poškodení odmietli, že by klikli na podvodný odkaz, ktorý by sa tváril ako Temu a zadali doň citlivé údaje, vrátane informácií o svojich platobných kartách. Ako iste viete, išlo by o úplne klasický phishingový útok, pred ktorým na našom webe pravidelne varujeme.

V pôvodnom článku sa tiež píše, že rovnaké problémy pocítili aj používatelia v Česku.

Temu sa v oficiálnom vyjadrení bráni 

Aj keď sa prípady spájajú s aplikáciu Temu, jej prevádzkovateľ sa v oficiálnom vyjadrení pre tvnoviny.sk bráni a dodáva, že jeho platobné systémy sú maximálne zabezpečené a podporené protokolmi 3D Secure, na ktorom spolupracuje s poprednými bankami.

Temu má dokonca spustiť aj špeciálny program na odmeňovanie za chyby, do ktorého sa budú zapájať experti na kybernetickú bezpečnosť, aby objavovali a nahlasovali možné zraniteľnosti. Niečo podobné používajú aj veľkí technologickí giganti, ako sú Apple alebo Google.

Aby toho nebolo málo, Temu aktívne bojuje proti rôznym podvodníkom, ktorí sa snažia zneužiť jej meno. Súčasťou toho je aj členstvo v pracovnej skupine Anti-Phishing Working Group (APWG), ktorej cieľom je odkrývať podvody a zároveň ochrániť identitu zákazníkov.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenský operátor mení ponuku paušálov. Dostaneme viac volaní aj dát

Temu malo proti páchateľom, ktorí sa vydávajú za jeho meno a pokúšajú sa pod falošnou zámienkou oklamať používateľov podniknúť rozhodné právne kroky.

Ťažko teda v tejto chvíli posúdiť, kde sa stala chyba a prečo ľuďom z účtov mizli peniaze. Akonáhle sa dozvieme viac, tento článok budeme aktualizovať. Medzitým si však radšej skontrolujte, či ste sa nestali obeťou aj vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -