V poslednom období sa na Slovensku rozmohlo obrovské množstvo internetových podvodov, ktoré majú za cieľ oklamať ľudí o nemalé čiastky peňazí. Niektorí zlodeji vás dokonca dokážu v priebehu hodín okradnúť o celoživotné úspory a najhoršie na tom je, že vy im to sami dovolíte.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Teraz sme niečo podobné spozorovali aj my v redakcii. Do e-mailu nám prišla správa, ktorá sa na prvý pohľad tvárila ako od Slovenskej sporiteľne. Tu len dodáme, že podvodníci zvyčajne netušia, akú máte banku ale aj tak skúšajú, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že sa pri takto veľkej finančnej inštitúcii trafia.

Samotný e-mail mal v našom prípade množstvo chýb a bolo na ňom cítiť, že je absolútne nepodareným spôsobom preložený cez prekladač. Varujeme ale, že niektorí podvodníci sú oveľa sofistikovanejší a e-mail, ktorý vám príde do správy môže byť prakticky dokonalý. Nedávno sme o tom písali v súvislosti s podvodom, v ktorom bol zneužívaný Netflix.

Vždy sa preto v takomto prípade pozerajte na adresu, z ktorej vám prišla správa. V našom prípade nemala absolútne nič spoločné so Slovenskou sporiteľnou a tak aj keby nemala gramatické chyby, bolo by prakticky jasné, že ide o podvod. Človek to ale musí vedieť jasne identifikovať.

Podvod banka
Zdroj: SvetApple

Podvodníci sledujú trendy 

Zbystriť pozornosť treba najmä v predvianočnom období, kedy po celom svete vypuká pravidelná nákupná horúčka. Podvodníci veľmi dobre vedia, že niektoré darčeky vraciate do e-shopov a tie vám potom posielajú peniaze na účet. Presne toto totiž zneužívajú.

V posledných nami sledovaných prípadoch sa snažia tváriť ako banka, ktorá vám chce vrátiť peniaze, no pred odoslaním potrebuje overiť vašu totožnosť, pretože platba sa javí ako vysoko riziková. Samozrejme, na odkazy nikdy ani neklikajte, nakoľko existuje riziko, že si do svojho zariadenia nahráte malware. Podvodný e-mail jednoducho rýchlo zmažte.

Čo je to phishing? 

iPhone hackerský útok
Zdroj: Unsplash / Sebastiaan Stam / David Grandmougin

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Ignorovanie SMS správy vás môže stáť aj 10 eur. Takto funguje nový podvod, ktorý trápi mnohých Slovákov

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -