Národná banka Slovenska (NBS) dospela k zaujímavému rozhodnutiu. Prima banke zakázala používať nekalú reklamu, ktorá bola využívaná pri propagácii kampane o sporiacom účte s 5 % úrokovou sadzbou. Ide o známu reklamu, ktorú poznajú mnohí Slováci. Téme sa venoval portíl Finreport.

Samotný verdikt je zaujímavý aj pri pohľade na sankcie. NBS Prima banke v rámci svojho rozhodnutia neudelila žiadnu finančnú pokutu ale len zákaz na používanie reklamy. Vraj ide o prvý prípad, v ktorom Národná banka Slovenska rozhodovala o nekalej praktike, ktorá sa objavovala v rámci kampane na bankové produkty.

Najväčším problémom bolo, že Prima banka v reklame hovorí len o výške úrokovej sadzby, ktorá úročí vklad na sporiacom účte. Nikde ale nie sú zreteľne spomenuté ďalšie informácie, ktoré sa týkajú sporiacich účtov. Ide napríklad o povinnosť zriadenia osobného, študentského alebo detského účtu, lehotu sporenia či minimálnu a maximálnu výsku vkladu.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

LOOPI REKLAMA
REKLAMA

Národná banka Slovenska si dokonca uvedomuje, že takéto množstvo informácií môže byť problematické vtesnať do jednej reklamy. Vo svojom oficiálnom stanovisku ale dopĺňa, že pokiaľ to nie je možné, stačí na ne aspoň odkazoať. To zrejme Prima banka neurobila.

Vyšetrovanie začalo na podnet spotrebiteľa

Je dôležité spomenúť, že NBS začala celú reklamnú kampaň skúmať po tom, ako na ňu podal sťažnosť spotrebiteľ. Samotné rozhodnutie malo nadobudnúť právoplatnosť a vykonateľnosť už 28. januára 2023, čím NBS považuje celú vec za ukončenú. Centrálna banka ale zdôrazňuje, že dodržiavanie zákazu bude naďalej monitorovať.

Samotnej Prima banke na záver nezostáva nič iné, ako stanovisko NBS rešpektovať a zákaz dodržiavať. Každopádne je však presvedčená, že komunikácia, ktorá propagovala produkt Sporenie k osobnému účtu bola v plnom súlade s platnou legislatívou a aj etickým kódexom reklamnej praxe Rady pre reklamu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.