Na Slovensku sa už čoskoro uskutoční zmena, ktorú takmer nikto neočakával. Od budúceho roka nebudete musieť platiť koncesionárske poplatky, ktoré dnes takmer každú domácnosť ukrátia o 4,64 € / mesačne a teda cca 56 € ročne. Richard Sulík uviedol, že RTVS bude po novom financovaná len zo štátneho rozpočtu. Téme sa venoval portál Omediach.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Informácia o zrušení koncesionárskych poplatkov prekvapila aj samotnú verejnoprávnu inštitúciu. Ide o zásadnú zmenu, ktorá môže mať vplyv na jej fungovanie a budúce smerovanie. Vedenie RTVS uviedlo, že bude potrebné čím skôr otvoriť odbornú diskusiu medzi Ministerstvom kultúry SR, Výborom NR SR pre kultúru a médiá a RTVS.

Ako sa píše na oficiálnej stránke NRSR, hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu. Zmena prešla v pléne ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby.

„Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie,“ uviedli autori zmeny.

Koncesionárske poplatky vraj nie sú spravodlivé 

RTVS
Zdroj: Unsplash / Martin Katler

Výber koncesionárskych poplatkov označili v parlamente za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú alebo nie.

Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka. Účinnosť má zmena nadobudnúť už od 1. júla 2023.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tomto nápade vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Bitcoin je na dvojročnom minime a známa kryptoburza krachuje. Čo sa to deje vo svete kryptomien?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -